Bir Özgürlük Mücadelesi: Winter on Fire: Ukraine’s Fight For Freedom

Ukrayna doğu ve batı arasında kalan, birçok farklı milleti bir arada tutan bir ülkedir. Winter on Fire: Ukraine’s Fight For Freedom filminde de ülkenin varoluş mücadelesinin bir perdesine yer veriliyor.

Politik belgeseller kategorisinde yer alan yapım, 2015 yapımıdır. Bir öğrenci hareketi olarak başlayan direniş, 93 gün sürmüş, bu süre zarfında da kanlı bir gösteri haline gelmiştir. Filmde, gerçekleşen protestoların görüntüleri, çarpıtılmadan gerçeğine uygun bir şekilde yansıtılmaya çalışılmış. Belgeselin IMDb puanı ise 8,3.

Belgeselde özellikle direniş hareketlerini bastırmaya çalışan güvenlik güçleri, orantısız güç kullanımları ile barışçıl başlayan bu protestoyu oldukça farklı bir noktaya taşıyor. En İyi Belgesel Film dalında Oscar’a aday gösterilen yapım, dizi film platformu olan Netfix’te yayınlanıyordu. Ancak Netflix şu an belgeseli YouTube’da da paylaşılması için ücretsiz izleme olanağını sunuyor. 2013-2014 yılları arasında meydana gelen olayları, kronolojik olarak beyaz perdeye taşıyan belgesel bir devrime ışık tutuyor.

Hareketin konusu; Ukraynalı gençlerin, ulusun başkanını istifaya çağırması ile başlıyor. Başkan Viktor Yanukoviç’e karşı başlayan ayaklanmalar, Kiev’in Maidan Meydanı’nda başlıyor. Film; 3 ay süren ayaklanmada, soğuk kış şartlarını ve hareketi durdurmaya çalışan güvenlik güçlerinin şiddetli cevaplarını gözler önüne seriyor.

Winter On Fire’ın Konusu

2013 yılında sivil bir protesto olarak başlayan kanlı olayların net bir şekilde ortaya konulduğu belgesel, 1 saat 38 dakika içerisinde Ukrayna halkının başkana baş kaldırışını ve karşı duruşunu anlatıyor.

Halk, Başkan Viktor Yanukoviç’in AB ile anlaşma imzalama kararından vazgeçmesine tepki göstermek için bu hareketi başlatıyor. Facebook üzerinden gerçekleştirilen bir çağrı sonucunda meydanda toplanan halk, Kiev sokaklarını dolduracak hale gelir. Direnişin ilk 9 günü sakin geçer. Devamında ise halkın çağrısına başkan tarafından herhangi bir cevap gelmeyince daha sıcak görüntüler baş göstermeye başlar.

Winter on Fire: Ukraine’s Fight For Freedom “özgürlük onurumuzdur” sloganı atan 1 milyondan fazla vatandaşın, mücadelesini konu alıyor.

Başta tansiyonu düşük bir protesto olarak başlayan 93 günlük direniş, 9. günün sonunda yerini kanlı bir direniş hareketine bırakıyor. Polis ve halk karşı karşıya mücadele veriyor. Berkut Özel Kuvvetleri, halkın arasına girerek direnişi dağıtmaya ve olayları güç kullanarak bitirmeye çalışıyor. Protesto sürerken yaşamını yitiren vatandaşların cenaze törenleri yapılıyor. Halk Kiev sokaklarında büyük bir organizasyon oluşturarak ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor.

Yapımda bugün Bağımsızlık Meydanı olarak bilinen, Maidan Meydanı ile ilgili görüntüler kan dondurucu nitelikte. Direniş mücadelelerinden vazgeçmeyen Ukraynalılar, 24 Şubat 2014 itibari ile zafer kazanıyor. 2014 yılı şubat ayında direnişler devam ederken, Başkan Yanukoviç gizlice Rusya’ya sığınıyor.

Winter On Fire’ın Oyuncu Kadrosu

Senaristliğini Den Tolmor’un yaptığı Winter on Fire Ukraine’s Fight Freedom belgeselini, Yönetmen Evgeny Afineevsky şiddet içerikli görüntüleri ile beyaz perdede izleyici ile buluşturuyor. Çok özel anların yansıtıldığı belgeselin bestecisi ise Jaska Klebe’ dır.

Afineevsky’de tüm belgesel boyunca Ukrayna halkının mücadele yolunda yaşadıklarını anlatmaya çalışıyor. Winter on Fire: Ukraine’s Fight For Freedom son dönemde Oscar için de aday olarak gösteriliyor.

Oscar’a Aday Bir Belgesel

Winter on Fire: Ukraine’s Fight For Freedom birçok farklı açıdan uyandırdığı yankı ile Oscar’a aday gösteriliyor. Filme bazı eleştirmenler tarafından yanlı yansıtıldığı ve tüm görüntülerin verilmediği yönünde çarpıcı eleştiriler de geliyor. Parlamentoda yapılan konuşmalar ve çevresinde gelişen olayların belgeselde yer almaması eleştirilse de belgesel izleyici tarafından oldukça revaçta tutuluyor.