E-Devlet’e Nasıl Giriş Yapılır?

20

E-Devlet’e giriş yapmak için öncelikle e-Devlet şifresi edinmek gerekir. E-Devlet şifresi almak için PTT Merkez Müdürlüklerine veya yetkili şubelere kimlik kartı ile şahsen müracaat etmek yeterlidir. Şifre edinme işlemi gerçekleştirildikten sonra herhangi bir internet tarayıcısı üzerinden turkiye.gov.tr adresine gidilerek, T.C. kimlik numarası ve şifre yazılarak e-Devlet kapısına giriş yapılabilir.

PTT’ye gitmeden şifre yenilemek için cep telefonu numaranızı www.turkiye.gov.tr’ye kaydedip doğrulayarak yeni bir şifre oluşturabilirsiniz. Bunlar dışında mobil imza veya elektronik imza kullanan kişilerden iseniz bu yöntemlerden biri ile sisteme girebilir, şifre oluşturabilirsiniz. Şifre alma işlemi tamamlandıktan sonra telefonunuza e-Devlet uygulamasını indirerek veya internet tarayıcısı üzerinden turkiye.gov.tr’ye giriş yaparak e-Devlet ile ilgili tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet’e Nasıl Girilir?

E-Devlet’e T.C. kimlik numarası ve şifre bilgileri verilerek giriş yapılır. Giriş işleminin ardından kamu ile ilgili oldukça geniş kapsamlı işlem yapma olanağı sunan bu hizmetten yararlanılabilir. E-Devlet şifresi alındıktan sonra iptal etme gibi bir seçenek yoktur. Vatandaşların kullandıkları bu şifre, güncellenebilme ve değiştirilebilme özelliklerine sahip olsa da kalıcılığı ömür boyu sürmektedir.

Kamu hizmetlerinden kolay bir şekilde yararlanmak için geliştirilmiş olan e-Devlet sistemi, vatandaşlar tarafından artık çok daha işlevsel şekilde kullanılmaktadır. E-Devlet şifresi unutulduğu veya kaybedildiği durumlarda PTT’ye gitmeye gerek yoktur. E-Devlet resmi internet sayfası üzerinden şifremi unuttum sekmesi ile şifre yenileme ve değiştirme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Şifre yenileme işlemleri, sisteme kayıtlı telefon numarasına gönderilen kod ile yapılmaktadır. E-Devlet sistemi, vatandaşlara 3 ayda bir şifrelerini değiştirme işlemi tavsiye eder. Güvenlik amaçlı tavsiye edilen bu durum kişilerin kendi kararına bağlıdır.

E-Devlet’ten Hangi Hizmetler Alınır?

E-Devlet sistemi 2008 yılından bu yana birçok kurum işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirmeyi sağlar. E-Devlet sistemi ile faydalanabileceğiniz hizmetler şunlardır:

  1. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi: CİMER başvuru ve başvuru sonucu sorgulama işlemleri,
  2. Adalet Bakanlığı: Mahkeme dava dosyası sorgulama, adli sicil kaydı sorgulama ve belge doğrulama,
  3. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı: Sosyal yardım bilgileri sorgulama, şehit ve gazi yakınları istihdam başvuru sorgulama,
  4. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu: Baz istasyonları ölçüm bilgileri, numara taşıma sorgulama, IMEI sorgulama, mobil / sabit / internet / kablo TV / uydu işletmecilerinden borç ve alacak sorgulama,
  5. Emniyet Genel Müdürlüğü: Araç sorgulama, sürücü belgesi ceza puanı sorgulama,
  6. Milli Eğitim Bakanlığı: MEB sınav yeri sorgulama, MEB sınav sonuç sorgulama,
  7. Milli Savunma Bakanlığı: Askerlik durum belgesi sorgulama, ASAL bedelli askerlik başvurusu, ASAL celp dönem tercihi işlemleri, e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

Bu hizmetlerin yanında PTT ile Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) hesap bilgileri sorgulama, Sosyal Güvenlik Kurumu ile 4A, 4B ve 4C emekli aylığı kesintileri ve aylık bilgileri gibi sorgulamalar da yapılabilmektedir.

E-Devlet sistemi güncellenen yapısı ile yeni hizmetler sunmaya devam etmektedir. Ayrıca e-Devlet şifresi kullanarak e-Nabız işlemleri de gerçekleştirilebilmektedir. E-nabız, kişinin tüm sağlık aktivitelerini gösteren bir sistemdir.

SMS ile E-Devlet Şifresi Alabilir miyim?

E-Devlet şifre alma işlemi SMS ile yapılmamaktadır. İlk defa şifre oluşturmak isteyen vatandaşlar, herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında e-Devlet şifresi alabilmektedir. PTT tarafından telefona gönderilen onay kodu ile birlikte şifre alma işlemi aktif hale gelir. Bir kere şifre aldıktan sonra şifre değiştirme gibi işlemler internet üzerinden gerçekleştirilebilir.

Gizlilik esaslarının ihlal edilme riskine karşı telefonla e-Devlet şifresi verilmemektedir. E-Devlet şifresini PTT’ye gitmeden almak için ise internet bankacılığından faydalanılabilir. Herhangi bir banka üzerinde kaydı bulunan kişiler, internet üzerinden e-Devlet şifresi alabilmektedir.