En Çok Kullanılan Web Tarayıcıları Hangileridir? Genel Özellikleri Nelerdir?

Web tarayıcıları, kullanıcıların web sitelerini görüntülemesine ve internette gezinmesine izin veren yazılımlardır. Kullanıcılar ayrıca arama yapmak, e-posta göndermek, sohbet etmek, video izlemek, oyun oynamak ve daha fazlası için web tarayıcılarını kullanabilir.

Web tarayıcıları, aynı anda birden fazla web sitesine göz atmak için sekmeler ve web sitelerini daha sonra kullanmak üzere kaydetmek için yer imleri gibi genel özelliklere sahiptir. Tarayıcılar internette en çok kullanılan yazılımlardır.

En çok kullanılan web tarayıcıları Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Apple Safari ve Opera’dır. Hepsinin birbirinden farklı olmasını sağlayan kendine has özellikleri bulunur. Sundukları özelliklere ve kullanım kolaylığına bağlı olarak tercih edilmeleri de değişir.

Yıllardır en fazla kullanılan tarayıcı olarak Google Chrome ön plana çıkıyor. Hem çok fazla özelliği olması hem de pratik ve hızlı kullanımı ile tarayıcılar içerisinde ön plana çıkıyor ve en yüksek pazar payına sahip oluyor.

Web Tarayıcılarının Genel Özellikleri

Web tarayıcıları, kullanıcıların web sitelerini ziyaret etmelerini ve sitelerdeki bilgilere erişmelerini sağlayan yazılımlardır. İki tür web tarayıcısı vardır: Masaüstü ve mobil. Masaüstü web tarayıcıları, kullanıcıların mobil web tarayıcılarına göre daha fazla özelliği kullanmalarına imkân verir.

Aşağıdaki genel özellikler, en çok kullanılan web tarayıcıları içerisinde bulunabilir:

 • Kullanıcıların yeni bir sekme açmak zorunda kalmadan web sitelerini veya bir web sitesindeki belirli içeriği aramasına yardımcı olan bir arama çubuğu.
 • Kullanıcıların ziyaret ettikleri önceki sayfalara geri dönmelerine yardımcı olan bir geri düğmesi.
 • Kullanıcıların gelecekte ziyaret edecekleri sayfalara gitmelerine yardımcı olan bir ileri düğmesi.
 • İnsanların istediklerini daha kolay bulması için arama önerileri.
 • Geçmişte girilen siteler görülebilir.
 • Farklı özellikler sağlayan eklentiler kurulabilir.

En Çok Kullanılan Web Tarayıcıları ve Farkları

1.     Google Chrome

Google Chrome, dünyanın en popüler web tarayıcısıdır. Birçok özelliği ile hepsine yetişmek zor olabilir. Genel olarak Google Chrome’un özellikleri şunlardır;

 • Gizli mod: Bilgisayarınızda veya telefonunuzda herhangi bir iz bırakmadan göz atmanıza olanak tanır.
 • Çoklu pencere: Aynı anda iki farklı programı çalıştırmanıza izin verir
 • Site izinleri: Hangi sitelerin kişisel bilgilerinize ve diğer kişisel ayarlarınıza erişimi olduğunu özelleştirmenize olanak tanır.

2.     Safari

Safari, onu diğer tarayıcılardan ayıran bir dizi özelliğe sahiptir ve Apple markasına sahip cihazlarda kullanıla bilir. Sekmeli tarama ve açılır pencereleri engelleme gibi temel özelliklerin yanı sıra Safari; okuma listesi, iCloud sekmeleri, cihazlar arasında okuma listesi eş zamanlama ve cihazlar arasında iCloud sekmeleri eş zamanlama gibi birçok benzersiz özelliğe sahiptir.

3.     Mozilla Firefox

Mozilla Firefox, güvenlik, hız ve kişiselleştirme sunan açık kaynaklı bir web tarayıcısıdır. Mozilla Firefox’ta birçok özellik bulunur. Bu özelliklerden bazıları şunlardır;

 • Kolayca kurulabilen ve kaldırılabilen uzantıları destekler.
 • Dosyaları indirmeyi kolay ve hızlı hale getirmek için yerleşik bir indirme yöneticisine sahiptir.
 • Ziyaret ettiğiniz web sitelerinde reklamların görünmesini engelleyen AdBlock Plus gibi eklentileri destekler.
 • Düzenli olarak kullandığınız farklı siteler veya hizmetler için şifreleri güvenli bir şekilde saklamak için yerleşik bir şifre yöneticisi de vardır.

4.     Microsoft Edge

Microsoft Edge, Microsoft‘un bir web tarayıcısıdır. Windows 10, Windows 8,1, Windows 8 ve Windows 7 için kullanılabilir. Tarayıcının özelliklerinden bazıları şunlardır;

 • Cortana’ya adres çubuğundan erişilebilir ve gününüz hakkında size hızlı cevaplar verebilir veya aradığınızı çevrimiçi bulmanıza yardımcı olabilir.
 • Microsoft Edge’deki “Okuma Listesi” özelliğini kullanarak bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda daha sonra okumak istediğiniz web sitelerinin bir listesini oluşturabilirsiniz.
 • Büyük dosyalar hızlıca indirilebilir.

5.     Opera

Opera, çeşitli özellikler sunan bir web tarayıcısıdır. Son derece özelleştirilebilir ve her tür cihazda kullanılabilir. Güçlü bir tarayıcı olmasının yanı sıra, yerleşik bir reklam engelleyici ve VPN hizmeti gibi bazı benzersiz özellikler de sunar.

6.     Yandex

Yandex web tarayıcısı, yerleşik reklam engelleyici ve kullanıcıların mobil cihazlarda veya bilgisayarlarda gezinirken çevrimiçi güvende kalmalarına yardımcı olan izleme önleme özellikleri gibi diğer tarayıcılardan farklı olmasını sağlayan bir dizi özelliğe sahiptir. Yalnızca klavyeyi kullanarak reklamları engelleme yeteneği, web siteleri için şifre kaydetme yeteneği ve üzerindeki metni çevirmek için yerleşik çeviri gibi özellikleri bulunur.

7.     Bing

Bing web tarayıcısı, Google Chrome ve Mozilla Firefox’a mükemmel bir alternatiftir. Bing arama motoru hakkında ilk fark ettiğimiz şey, Microsoft’un AI teknolojisi tarafından desteklenmesiydi. Bu, motorun bağlamı anlayabileceği ve gerçek zamanlı olarak aradığınız şeye dayalı olarak alakalı sonuçlar sunabileceği anlamına geliyordu.

Bing’in en iyi özelliklerinden biri, ilgi alanlarınıza göre size kişiselleştirilmiş içerik gösterebilmesidir. Örneğin, biri belirli bir konu hakkında bilgi arıyorsa, Bing ona arama sonuçlarında ilgili konuları gösterir.