Google Forms Nedir? Google Forms Nasıl Kullanılır?

Google Forms bir çeşit anket uygulamasıdır. Hızlı, pratik ve kolay bir şekilde form ile anket oluşturmak ve paylaşmak; Google Forms ile mümkündür. Anketlere verilen yanıtlar gerçek zamanlı olacak şekilde yanıtlanabilir. Birçok işlevi bünyesinde barındıran Google aracı, şirketler için çok önemli bir konumdadır. Temel olarak bir doküman oluşturur gibi anket oluşturulmasına olanak tanıması, anketlerin kolaylıkla oluşturulmasına destek sağlar.

Google Forms Nedir?

Google Forms, oldukça yenilikçi Google araçlarından bir tanesidir. Kullanıcıların diledikleri yerden online bir şekilde anket ve form oluşturmasına destek olan araç, anket sonuçlarının pratik bir şekilde analiz edilmesine olanak tanır. Kullanıcılar, özelleştirilmiş test ve anketler oluşturabilir, yanıtlar otomatik bir şekilde kaydedilebilir. Kullanıcı dostu olan Google aracı, pek çok ücretsiz ögeye de ev sahipliği yapar.

Yapılan anket ya da testlerden alınan cevapları Excel tabloya aktarım olanaklıdır. Excel tablo, bu özellik sayesinde gerçek zamanlı bir şekilde formlardan gelen yanıtlarla doldurulabildiğinden; Google Forms pek çok kişi tarafından talep gören bir araç haline gelmiştir.

Google Drive’ın ofis araçları kısmında kendisine yer bulan Google Forms’un kullanımı oldukça basittir. Şifreleme özelliği sayesinde güvenli bir kullanım sunan araç ile anket ve test oluşturma işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Google Forms, birçok özelliği bünyesinde barındıran bir araçtır. Google Forms’un yenilikçi özelliklerinden bazılarını genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Bir doküman oluşturur gibi hızlı bir şekilde ve online olacak şekilde form oluşturmak mümkündür.
 • Kişiselleştirilebilir olması, markaları yansıtan renkler ve yazı tipleri kullanılmasını olanaklı hale getirir.
 • Her yerden kolaylıkla anket oluşturulmasına olanak tanır.,
 • Otomatik özetlerle yanıtlar analiz edilebilir.
 • Pek çok ücretsiz şablon üzerinden tercih yapılabilir.
 • Dosyalar paylaşılabilir, yetkiler sınırlandırılabilir.
 • Şifre kullanılarak yetkisi olmayan kişilerin ulaşım sağlaması engellenebilir.

Belirtilen özelliklerin her biri, Google Forms avantajları olarak da değerlendirilebilir. Özellikle markalar ve işletmeler açısından önemli bir konumda bulunan Google Forms’un anket ve form oluşturma noktasında zamandan tasarrufu mümkün kıldığını söylemek olanaklıdır.

Google araçlarından en sık kullanılanı olan Google Forms’un sunduğu avantajlar, özelleştirilmiş anket / testlerin oluşturulmasını sağlar. Test ya da quiz hazırlamak isteyen kullanıcılar, aracın sunmuş olduğu farklı soru tiplerinden yararlanabilir. Çoktan seçmeli sorular, kısa yanıtlı sorular başta olmak üzere birçok farklı alternatif bulunur.

Bunun yanı sıra anket ya da test oluşturmak için kullanıcılara sunulan ücretsiz şablonlardan herhangi bir tanesi tercih edilebilir. Kullanılan şablonlar üzerinden özelleştirme yapılarak anket / testin kişiye ya da markaya özel bir görünüm elde etmesi sağlanabilir. Ayrıca oluşturulan anket / testler için çeşitli özellikleri kullanarak gerçek zamanlı yanıt doğrulama sistemi oluşturmak mümkündür.

Birçok işlemin hızlı, pratik ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlayan Google Forms, yenilikçi özellikleriyle geniş bir kullanım alanına sahiptir. Sade ara yüzü sayesinde kullanımı oldukça kolaydır. Ayrıca Google aracı bütün dilleri desteklediğinden, dünya üzerinde de geniş bir kullanım elde etmiştir. Dosya paylaşım için farklı alternatifler sunuyor olması, Google Forms’un avantajları arasında yer alır. Peki Google Forms’u kullanmak için ne yapılmalıdır?

Google Forms Nasıl Kullanılır?

Google Forms nasıl kullanılır sorusu, anket ve test uygulamak isteyen kişilerce sorulan ve cevabı merak edilen bir sorudur. Google Forms kullanımı bir hayli kolaydır. Google tarafından sunulan aracı kullanmak isteyen kullanıcılar, şu adımları uygulayarak işlemlerini gerçekleştirebilir:

 • google.com adresine giderek Boş + butonunu seçin.
 • Yeni bir form açarak işlemlerinize devam edin.
 • Formunuzu düzenleyin.
 • Test oluşturmak istiyorsanız ilgili seçeneği tıklayarak işlemlerinize devam edin.
 • Yeni forma tıkladığınızda açılan menüde yer alan soru tiplerinden herhangi bir tanesini seçebilirsiniz. Başka bir formda kullanmış olduğunuz soruları, içeri aktarma özelliğiyle yeni formunuza aktarabilirsiniz.
 • Formunu oluşturduktan sonra formu doldurması için başkalarına gönderebilirsiniz.

Belirtilen adımların her biri, Google Forms kullanımında uygulanması gereken basamaklardır. İşlem basamaklarını tek tek uyguladığınızda yeni bir form açabilir, soru tiplerini seçebilir ve oluşturduğunuz formu başkalarına gönderebilirsiniz.

Google Forms Özellikleri Nelerdir?

Google Forms pek çok yenilikçi özelliklere sahiptir. Bu özelliklerin her biri, kullanıcıların hızlı ve kolay bir şekilde anket ya da test oluşturmasına olanak tanır. Kişiselleştirilebilir arayüzler sayesinde markayı en iyi temsil eden renkler, anketlerde tercih edilebilir. Ayrıca kullanıcılar ücretsiz şablon alternatiflerini inceleyebilir, farklı seçeneklerden herhangi bir tanesini seçebilir.

1.     Yanıtlara Göre Farklı Sonuçları Gösterir

Google Forms özellikleri listesinde bulunan ilk özellik, anket ya da testlere verilen yanıtlara göre farklı sonuçlara ulaşılmasıdır. Anket / teste katılan kişilerin yanıtlarına göre gerçek zamanlı grafikler oluşur. Bu grafikler görüntülenerek gerekli analizler gerçekleştirilebilir. Google Forms özellikleri içerisinde yer alan en dikkat çekici özelliklerden bir tanesidir.

2.     Birçok Ücretsiz Şablon

Google Forms ile anket / test oluşturmak isteyen kişilerin kullanabilecekleri pek çok ücretsiz şablon bulunur. Bu şablon, yapılacak işleme göre değişiklik gösterebilir. Anket oluşturacak bir kişinin seçeceği şablon test şablonlarından farklı olacaktır. Google Drive üzerinden kolaylıkla erişilebilen şablonlar ile hızlı, kolay ve pratik bir şekilde test / anket oluşturulmasını olanaklıdır. Ayrıca anket / test arka planı, markayı yansıtan renkler ile özelleştirilebilir. Bu özellik sayesinde Google Forms ile etkili anket / testler oluşturmak mümkündür.

3.     Dosyaları Paylaşıp, Yetkiler Sınırlandırılabilir

Google Forms özellikleri içerisinde yer alan dosyaların paylaşılması ve yetkilerin sınırlandırılabilmesi, Google aracının avantajları olarak da değerlendirilebilir. Oluşturulan anket / testler, web sitesi üzerinden paylaşılabildiği gibi e-posta ile de paylaşılabilir. Google Forms, oluşturulan anketlerin kolaylıkla paylaşılmasına olanak tanır. Bunun yanı sıra yetkiler sınırlandırılabildiği için izni olmayan kişilerin dosyaya erişim sağlaması yasaklanır.

4.     Google Forms’u Dilediğiniz Gibi Özelleştirebilirsiniz

Google Forms özelliklerinden bir diğeri de anket / testlerin özelleştirilebilmesidir. Kullanılan renkler, tema değiştirilebildiğinden, kullanıcılar markalarını en iyi yansıtan bir görünüm oluşturabilir. Renk ve görünümün yanı sıra yazı tipi değişikliği yapmak da olanaklıdır. Ayrıca verilen cevaplara uygun sorular oluşturan özelliği aktifleştirebilir, Google Forms avantajlarından yararlanabilirsiniz.

5.     Google Forms ile Sınavlar ve Quizler Yapabilirsiniz

Google Forms ile farklı türde soru tiplerini kullanarak sınav ya da quiz oluşturmak mümkündür. Google Forms soru tiplerinden bazıları şu şekildedir:

 • Çoktan seçmeli sorular
 • Kısa yanıtlı cevaplar
 • Onay kutuları
 • Doğrusal ölçek
 • Açılır menü seçenekleri
 • Tablo şeklinde onay kutuları
 • Çoktan seçmeli tablo

Geniş soru tipi seçeneği ile birbirinden farklı sınav / quizlerin yapılmasına olanak tanıyan Google aracı, etkili bir kullanımı da mümkün kılar. Hazırlanan dosyaları e-posta ya da web sitesi üzerinden pratik bir şekilde göndermek mümkündür. Bu özelliği sayesinde Google Forms, iş dünyasında sıklıkla kullanılan Google araçlarından biri haline gelmiştir.

6.     Şifre Ekleyerek Tanımadığınız Kişilerin Girişini Engelleyebilirsiniz

Google Forms ile oluşturulan dosyalar her zaman güvendedir. Çünkü dosyaya şifre eklenebilir, bu sayede izni olmayan kişilerin dosyaya erişimi önlenebilir. Veri güvenliği açısından bir hayli önemli olan bu özellik, Google Forms kullanımının yaygınlaşmasını sağlar.