Google Ne Zaman Kim Tarafından Kuruldu

Larry Page ve Sergey Brin, Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisi iken Google’ı kurmuşlardır.

Larry Page, Michigan Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olmuş ve Stanford Üniversitesi’nde doktora yapmıştır. Arama motorları ve web sayfalarının düzenlenmesi konularında uzmanlaşmıştır. Google’da “Chief Executive Officer” (CEO) olarak görev yapmaktadır.

Sergey Brin ise Stanford Üniversitesi’nde doktora yapmış ve arama motorları ve veri madenciliği konularında uzmanlaşmıştır. Google’da “President” olarak görev yapmıştır.

İkisi de Google’ı kurduktan sonra şirketin yönetim kurulunda yer almış ve şirketin büyümesine ve gelişmesine önemli katkılar sağlamışlardır.
Google, 1998 yılında Stanford Üniversitesi öğrencileri Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulmuştur. İlk olarak “Backrub” olarak adlandırılan arama motoru, arama sonuçlarının kalitesini arttırmak için “PageRank” adlı bir algoritma kullanmaktaydı.

1999 yılında Google Inc. şirketi olarak kurulmuş ve aynı yıl arama motorunun adı “Google” olarak değiştirilmiştir. Google, ilk başlarda sadece web sayfalarını aramak için kullanılmaktaydı ancak daha sonra görsel, sesli ve video aramaları için de kullanılmaya başlandı.

2000 yılında Google’ın arama sonuçlarına reklamlar eklenmeye başlandı ve bu sayede şirketin gelirleri arttı. Aynı yıl Google Images ve Google News hizmetleri de başlatıldı.

2004 yılında Google, Gmail e-posta hizmetini kullanıcılarına sunmaya başladı ve 2006 yılında Google Maps hizmeti de hizmete girdi.

2010 yılında Google, mobil cihazlarda kullanımı kolaylaştırmak için “Android” işletim sistemini kullanmaya başladı.

Google, yıllar içinde birçok hizmeti ve ürünü kullanıcılarına sunmuş ve halen internette arama, e-posta, haritalar, sosyal ağlar, üretkenlik araçları gibi birçok alanda hizmet vermektedir.