Instagram Doğrulanmış Kişi Rozeti Nasıl Alınır?

Sosyal medya günümüzün vazgeçilmez öğelerinden biri hale gelmiştir. Dünyada sosyal medya platformlarından en çok kullanılan uygulamalardan biri de Instagram’dır. Bu uygulama üzerinde kullanıcılar açıklanan verilere göre günde ortalama 11,2 saat zaman geçirmektedir. Bu oran günün neredeyse yarısını kapsamaktadır.

Instagram uygulamasında story, reels, post gibi özellikler bulunmaktadır. Hayatımızın önemli bir yerini kapsayan Instagram özelliklerinden biri de doğrulanmış kişi rozetidir. Sıkça gündeme gelen Instagram doğrulanmış kişi rozeti; ünlü kişiler, fenomenler ve sanatçılar gibi tanınmış kişilerin isimlerinin yanında mavi tik olarak bulunan işarettir.

Instagram Doğrulanmış Kişi Rozeti Nedir?

Instagram profillerinde kişi adının tam sağ tarafında bulunan mavi tik işareti doğrulanmış kişi rozeti olarak adlandırılmaktadır. Doğrulanmış kişi rozeti Instagram tarafından başvuru yapan ve bu başvuru sonucunda da Instagram tarafından uygun görülen hesaplara verilmektedir.

Gerçek kişi hesabı bulunan herkes bu rozete sahip olabilir. Doğrulanmış kişi rozeti; Instagram’ın bir hesabın tanınmış kişiyi ya da markayı temsil eden gerçek bir hesap olduğunu onayladığı anlamına gelmektedir. Yani Instagram onayı sonucu bu özelliğe sahip olunabilmektedir. Ayrıca bu özellik tanımlanan hesap üzerinde kullanıcı hesap adı değişikliği yapılamamaktadır.

Instagram Doğrulanmış Kişi Rozeti Kimler İçin Uygundur?

Kullanıcıların tanınmış kişi ve markalara ait gerçek hesapları bulmasına ve takip etmesine yardımcı olan bu araç tüm gerçek kullanıcılar, fenomenler, ünlü kişiler ve markalar için uygundur.

Sahte olmayan, gerçek bir kişiyi ya da markayı temsil eden tüm profiller için uygun olan Instagram doğrulanmış kişi rozetini başvuru yapan herkes alamayabilir. Doğrulanmış kişi rozeti alabilmek için öncelikle başvuru yapmak gerekir. Bu başvurularda istenen bilgi ve belgelerin Instagram ile paylaşılması gerekmektedir.

Instagram doğrulanmış kişi rozetini aşağıdaki kullanıcılar alabilmektedir;

  • Ünlü Kişiler,
  • Fenomenler,
  • İş Adamları,
  • Markalar,
  • Gerçek bir hesaba sahip olan her kullanıcı

Instagram Doğrulanmış Kişi Rozeti Nasıl Alınır?

Doğrulanmış kişi rozeti almak için öncelikle bu özelliği Instagram’dan talep etmeniz gerekmektedir. Bu simgeyi alabilmek için bazı şartları karşılamak gerekir. Bu şartlar karşılandığında ve başvuru yapıldığında Instagram başvuruyu inceler. Uygun görmesi sonucunda ismin yanında doğrulanmış kişi rozeti görüntülenebilir. Uygun görülmediğinde ise bu rozet kişinin hesabına tanımlanmaz.

Instagram doğrulanmış kişi rozeti almak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir;

  • Öncelikle hesabınıza giriş yapın.
  • Kişisel profilinizi görüntüleyin. Bunun için sağ alttaki kişi simgesine dokunabilirsiniz.
  • Daha sonra sağ yukarıda bulunan 3 çizgi simgesine dokunmanız gerekir. Buradan da ayarlar kısmına gelmelisiniz.
  • Hesap seçeneği ve ardından da “Doğrulama iste” linkine dokunun.
  • Açılan bu sayfada sizden bazı bilgiler istenecektir. Bu alana eksiksiz ve doğru bilgiler girdiğinizden emin olun.

Başvuru yaparken Instagram sizden resmi nüfus cüzdanınızın fotoğrafını talep etmektedir. İşletme hesapları için de işletme isminin yer aldığı elektrik faturası, sözleşme ya da vergi beyannameleri başvuru esnasında Instagram’a gönderilebilir.

Başvurunuzun olumlu değerlendirilebilmesi için daha öncesinde sahte takipçi almamış olmalısınız, isminizin birden fazla haber sitesinde yer alması da önemli kriterlerden bir tanesidir. Profilinizdeki bilgilerin eksiksiz olması, organik takipçi sayınızın fazla olması, hesabınızın açık olması ve etkileşim sayınızın yüksek olması da Instagram doğrulanmış kişi rozeti almak için önemli kriterler arasında yer almaktadır. Ayrıca doğrulanmış kişi rozetini almak ve hesabınızı profesyonel bir şekilde yönetmek için bir ajans ya da sosyal medya uzmanı ile çalışabilirsiniz.

Doğrulanmış rozetini almak için Instagram’a herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez. Önemle belirtmek gerekir ki Instagram reklam yayınlama özelliği hariç diğer özellikler için ücret talep etmez.