Dünyada İz Bırakmış 5 Büyük Ressam

Dünyaca ünlü ressamlar ve eserleri, sanatla yakından alakalı birçok kişinin ilgisini çeken bir konudur. Eserleriyle dikkat çeken, farklı tarzları benimseyen, renk teorileriyle sanat dünyasında adını duyuran pek çok ressam mevcut. Farklı sanat akımlarından etkilenen ve eserlerinde özgün bir çalışma benimseyen bu ressamlar, yaşadıkları dönemde ya da öldükten sonra yoğun bir ilgiyle karşılanmıştır.

Dünyaca ünlü ressamlar listesinde birçok isim yer almakla birlikte Leonardo Da Vinci, Pablo Picasso, Van Gogh, Albrecht Dürer ve Henri Matisse; yıllar boyunca sanat dünyasında konuşulmaya devam etmiştir. İşte sanata bakış şekilleri ve eserleriyle dünyada iz bırakmış 5 büyük ressam!

Leonardo Da Vinci

Dünyaca ünlü ressamlar arasında yer alan Leonardo Da Vinci, 1452-1519 yılları arasında yaşamıştır. Rönesans döneminde yaşantısını sürdüren Leonardo Da Vinci, birçok alanla aynı anda ilgilenen bir ressam olarak öldükten sonra da hatırlanmaya devam etmiştir.

Yüksek Rönesans akımı kapsamında çalışmalarda bulunan Leonardo Da Vinci’nin en meşhur yapıtı “Mona Lisa”dır. Bunun yanı sıra “Son Akşam Yemeği” oldukça dikkat çeken bir eseridir.

Dünyaca ünlü ressamlar kapsamında kendisine özel bir yer edinen Da Vinci, evrenin bilinmeyenlerini yaptığı eskizlerle anlatmaya çalıştı. Onun büyüsü de buradan geliyordu. Birçok eseri sayesinde dünyaca ünlü ressamlar içerisinde yer almayı hak etmiştir.

Pablo Picasso

Pablo Picasso, dünyaca ünlü ressamlar ve eserleri denilince akla gelen ressamlardan bir tanesidir. 1881-1973 yılları arasında yaşamıştır. Heykeltıraş, ressam, sahne tasarımcısı, oyun yazarı ve şair olan Pablo Picasso; Georges Braque ile kübizm sanatının temellerini atarak kübizm akımına yönelik çalışmalarda bulunmuştur.

En ünlü eseri “Guernica”dır. 1937 yılında yapılan Guernica, İspanya İç Savaşı esnasında Nazi Almanya’sı tarafından bombardımana uğrayan Guernica şehrini anlatan bir eserdir. Dünyaca ünlü ressamlar ve eserleri içerisinde yer alan Pablo Picasso’nun diğer ünlü tabloları Rüya, Otoportre, Avignonlu Kızlar, Ağlayan Kadın’dır. Yaşadığı süre içinde yapmış olduğu eserler sayesinde dünyaca ünlü ressamlar kategorisine girmeyi başarmıştır.

Van Gogh

Eserleriyle dünyada iz bırakmış 5 ressam arasında yer alan Van Gogh, yaşamı ve eserleriyle dikkat çeken çok özel ressamlardan bir tanesidir. Hollandalı ard izlenimci ressam, yaklaşık on yıllık bir süreç içerisinde 860 yağlı boya yapmış, bunun yanı sıra 2100 adet de resim ve çizim çalışması yapmıştır.

Özellikle sarı ve mavi renklere resimlerinde sıklıkla yer veren Van Gogh, sarının mutluluk veren bir renk olduğunu düşünmüştür. “Ayçiçekleri” tablosunda sarı rengin farklı tonlarına yer vermiştir. Eserleriyle dünyada iz bırakmış 5 ressam içerisinde bulunan Van Gogh’un ünlü tabloları; Patates Yiyenler, Ayçiçekleri, Yıldızlı Gece, Otoportre gibi eserlerdir.

Özellikle Yıldızlı Gece tablosunda çok ince bir matematik olduğu düşünülür. Ayrıca Yıldızlı Gece tablosunda türbülanslı akışın özelliklerinin görüldüğü ifade edilmektedir.

Albrecht Dürer

1471-1528 yılları arasında yaşayan Alman ressam Albrecht Dürer, aynı zamanda matematikçi ve matbaacıdır. Eserleriyle dünyada iz bırakmış 5 ressam içerisinde yer alan Dürer, 15 yaşındayken dönemin en ünlü ressamlarından biri olan Michael Wolgemut’un atölyesinde çırak olarak çalışmış ve kendini geliştirmeye başlamıştır. Eserleriyle dünyada iz bırakmış 5 ressam içerisinde yer alan Albrecht Dürer, “Mahşerin Dört Atlısı” olarak adlandırılan eseriyle ünlenmiştir. Dini semboller içeren eser, pek çok detayı bünyesinde barındırır.

Henri Matisse

Henri Matisse, 1869-1954 yılları arasında yaşamış ünlü ressamlardan biridir. Dünyaca ünlü ressamlar içerisinde yer alan Matisse, renkleri çok büyük bir ustalıkla kullanarak benzersiz resimler yapmıştır.

Post-empresyonizm akımından beslenen ve eserlerini bu akıma göre oluşturan Henri Matisse, dünyaca ünlü ressamlar kapsamında değerlendirilen bir ressamdır. Matisse’nin dikkat çeken eserleri şu şekilde sıralanabilir:

  • The Dessert: Harmony in Red
  • Madam Matisse (Yeşil Çizgi)
  • Sorrow of the King
  • Landscape at Collioure (1905)