Öğrencilerin Yurt Dışına Çıkmasına Olanak Sağlayan Programlar!

Özellikle öğrenciler, yurt dışına ücretsiz bir şekilde nasıl gideceklerine dair çeşitli araştırmalarda bulunur. Öğrenciler gerek Yurt dışında çalışmak, gezmek veya para kazanmak için bazı programlara başvururlar. Bu programlar genelde belirli dönemler için öğrencilerin Yurt dışına çıkmalarına imkan sağlar. Sizin için ücretsiz bir şekilde Yurt dışına çıkmanıza olanak sağlayan önemli programları listeledik!

Farklı kültürleri görmek, insan ilişkilerini geliştirmek ve kariyer hayatında etkili bir CV oluşturabilmek için önemli olan yurt dışı seyahatleri, çeşitli programlar dahilinde oldukça uygun fiyatlarla gerçekleştirilebilmektedir. İşte parasız yurt dışına gitmek isteyen kişilerin tercih edebilecekleri programların bir listesi!

1. Erasmus

Erasmus, bir Avrupa Birliği programıdır. Programa dahil olan yükseköğretim kurumlarının iş birliğini mümkün kılan Erasmus, kurumların birbirleriyle ortak projeler üretmesini mümkün kılar. Aynı zamanda program kapsamında öğrenci ve personel değişimi de gerçekleştirilebilmektedir. Öğrenciler için parasız yurtdışına gitmek için ideal bir program olan Erasmus’a başvurmak isteyen öğrencilerin başvuru şartlarını yerine getirmesi gerekir.

 • Üniversitenin önlisans/lisans/yüksek lisans ya da doktora programlarında öğrenim görüyor olmak
 • Dil sınavından 100 üzerinden 60 puan almak
 • Güncel genel not ortalaması 2.20/4.00 üzerinde olması
 • Daha önce toplamda 12 aydan fazla Erasmus yapmamış olmak

Belirlenen şartları yerine getiren ve yükseköğretim kurumunun birinci yılını tamamlayan öğrenciler, Erasmus programına başvuruda bulunabilir. Genellikle proje dönemi haziran ayında başlar.

Erasmus programıyla ücretsiz bir şekilde yurt dışına gitmek isteyen öğrenciler, eğitim aldıkları üniversitenin Erasmus Koordinatörlüklerine gitmeli ve başvurularını burası aracılığıyla gerçekleştirmelidir. Başvuru dilekçesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, genel akademik not ortalamasını gösteren onaylı transkript belgesi başta olmak üzere çeşitli belgelerin eksiksiz bir şekilde temin edilmesi önemlidir.

2. Work And Travel

Work And Travel, Birleşik Devletler Dışişleri Departmanı tarafından 1961 yılından beri uygulanan bir kültürel değişim programıdır. Parasız yurtdışına gitmek isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri program, öğrencilerin Amerikan kültürünü yakından tanımasına olanak tanır. Bunun yanı sıra Amerika’da alt sektörlerde ortaya çıkan işçi açıklığının kapatılmasını sağlayan Work And Travel (“Çalış ve Gez”), öğrencilerin belirlenen süre boyunca çalışarak para kazanmalarına olanak tanır. Ayrıca programa dahil olan öğrenciler, yabancı dilini geliştirme şansı da elde eder.

Yurt dışına gitmek isteyenlerin tercih ettiği Work And Travel için öğrencilerin şu şekilde sıralanan şartları yerine getirmesi gerekmektedir:

 • En az orta seviye İngilizce biliyor olmak
 • Genel ve son dönem ortalaması geçer not üzerinde olmak
 • 18-26 yaşları arasında olmak
 • Devam zorunluluğu bulunan 4 yıllık bir üniversitede öğrenim görüyor olmak ya da hazırlık 1. sınıf öğrencisi olmak

Work and Travel başvurularının zamanları ilgili eğitim-öğretim yılına göre değişiklik gösteriyor olsa da genellikle temmuz-ekim ayları arasında başvuru gerçekleşmektedir.

Work and Travel başvuruları, Amerika’da öğrenci çalıştırmayı kabul etmiş olan firmalarla anlaşma sağlayan sponsor WAT firması aracılığıyla gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra bir öğrenci, kendi imkanlarıyla da BD’deki firma ile anlaşması da mümkündür. Öğrencinin gerekli şartları yerine getirip getirmediği kontrol edilir ve kayıt işlemleri tamamlanır.

Ücretsiz yurt dışına gitmek isteyen öğrencilerin tercihi olan Work and Travel programı, öğrencilere şu imkanları sunar:

 • Yabancı dili geliştirmek
 • Amerikan kültürünü yakından tanımak
 • Yabancı bir ülkede iş deneyimi elde etmek
 • CV’ye farklı bir deneyim eklemek

3.  AIESEC

Ücretsiz bir şekilde yurt dışına çıkmak isteyen kişilerin tercih ettikleri programlardan bir diğeri de AIESEC’tir. Açılımı “Association Internationel des Etudiants en Sciences Economiques et Commerciales” olan AIESEC, kâr amacı gütmeyen bir kurumdur. AIESEC programına dahil olan öğrenciler, uluslararası staj ve sosyal sorumluluk projelerine katılım gösterebilmektedir. Kanada merkezli bir organizasyon olan AIESEC programına katılan öğrencilerin halihazırda üniversite eğitimlerine devam etmeleri ya da üniversiteyi yeni bitirmiş olmaları gerekmektedir.

Bir tür gönüllülük programı olarak değerlendirilen AIESEC’e başvurmak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken hususlar şu şekildedir:

 • Aiesec.org.tr üye olunmalı ve profil kısmı doldurulmalıdır.
 • Uygun programlardan bir tanesi seçilmelidir.
 • Profil bilgilerinin proje ile eşleşmesi durumunda proje için onay gelmektedir.

Projeye kabul edilen kişiler, online bir şekilde yapılan mülakata davet edilmektedir. Mülakatın olumlu geçmesi durumunda ise 1 ya da 2 haftalık bir eğitime dahil olunmaktadır. Parasız yurtdışına gitmek için ideal programlardan bir tanesi olan AIESEC, temel olarak üç farklı değişim programı sunar. Globel Volunteer, Global Teacher ve Global Talent; bu programlar arasında yer almaktadır. AIESEC web sitesine giriş yapan kişiler, istedikleri zaman başvuru formunu doldurabilir.

4.Inter-Rail

Yurt dışını ücretsiz bir şekilde gezmek isteyen öğrencilerin seçenekleri arasında Inter-rail’de vardır. Inter-Rail, kapsadığı ülkelerde, bu bilete sahip olan kişilerin 2. sınıf tüm trenlere ücretsiz bir şekilde binip farklı ülkeleri gezmesini olanaklı kılan bir uygulamadır. Inter-Rail, tercih edilen ülkede bir ay içerisinde 3 ila 8 gün arasında sınırsız bir şekilde serbest dolaşım imkânı sağladığından, ön planda yer alan bir uygulama olduğunu belirtmek mümkündür.

Inter-Rail daha önceden belirlenmiş Avrupa ülkelerinde geçerlidir. Bu ülkeler arasında; İrlanda Cumhuriyeti, Bulgaristan, Türkiye, Yunanistan, Karadağ, Lüksemburg, Makedonya Cumhuriyeti gibi ülkeler yer almaktadır. Inter-Rail biletini almak isteyen kişinin, gideceği ülkede daha önceden minimum 6 ay süreyle yaşamış olması gerekmektedir.

Inter-Rail biletleri Türkiye’de İstanbul (Sirkeci) ve Ankara TCDD gar müdürlüklerinde satışa sunulmaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli seyahat acenteleri üzerinden de biletin satın alınması olanaklıdır. Inter-Rail biletlerinin, yolculuğun başlamasından en erken 11 ay öncesinde alınması mümkün olmakla birlikte yolculuktan önceki gün de satın alma işlemleri gerçekleştirilebilir.

Inter-Rail, 30 ülkenin trenle gezilebilmesini sağladığı için bilet sahipleri, farklı kültürleri görebilmekte olup farklı bir tatil deneyimi elde edebilir. Inter-Rail biletleri farklı süre imkanlarına sahiptir. 15 günlük biletler olabildiği gibi 22 günlük, 1 aylık, 2 aylık ya da 3 aylık bilet seçenekleri de mevcuttur.

5. Work And Holiday

Avustralya Hükümeti, farklı ülkelerden birçok kişinin, Avustralya’da 1 ay boyunca çalışıp tatil yapabilecekleri bir vize sunmaktadır. Work and Holiday olarak bilinen bu vize ile minimum ödeme ile Avustralya’ya giden bir kişi, 1 ay boyunca hem yabancı dilini geliştirme hem de çalışarak para kazanıp tatil yapma imkanına sahip olmaktadır.

Parasız yurtdışında gitmek isteyen kişilerin tercih ettikleri Work and Holiday; üniversite öğrencisi ya da üniversite mezunu 18-31 yaşları arasındaki kişilerin başvurularına açıktır. Programa dahil olan kişiler, tam zamanlı bir şekilde Avustralya’da çalışabilmektedir. T.C. vatandaşı olan kişilerin başvurabilecekleri programın şartları şu şekildedir:

 • Başvuru formunu doldurmuş olmak
 • Geçerli bir pasaporta sahip olmak
 • Nüfus cüzdanının fotokopisini temin etmek
 • Eğitim durumunu gösterir belgeye sahip olmak
 • IELTS 4.5 ve TOEFL IBT’ten 60 almak

Bunun dışında gerekli şartların yerine getirilmesi de oldukça önemlidir. Programa başvuru tarihlerinde değişiklik olabilmekle birlikte genellikle ekim ayında başvurular alınmaktadır. Gerekli belgeleri tamamlayan kişiler, (üniversite mezunu olmaları durumunda) T.C. Dışişleri Bakanlığı üzerinden başvurularını gerçekleştirebilmektedir. Bunun yanı sıra 4 yıllık üniversite öğrencileri ve üniversitelerinin ilk 2 yılını tamamlayan öğrenciler, YÖK üzerinden başvuruda bulunmalıdır.