Youtube Doğrulanmış Kullanıcı Rozeti Nasıl Alınır?

Teknolojinin gelişmesi ve artık çevremize baktığımızda herkesin akıllı telefona sahip olması sosyal medya platformlarının çok daha sık ziyaret edilmesine yol açmıştır. Bu sosyal medya platformlarından biri de Youtube’dur.

Youtube tüm dünyada kullanıcıya sahip olan video uygulamalarından biridir. 2005 yılında kurulan Youtube bugün en popüler sosyal ağlardan biridir. Geçtiğimiz aylarda açıklanan istatistiklere göre Youtube’da 32 milyondan fazla kanal mevcuttur. Ayrıca günlük olarak aktif kullanıcı sayısı da 122 milyona ulaşmış durumdadır.

Milyonlarca kişinin günlük ve neredeyse dakika başı ziyaret ettiği bu sosyal ağ içerisinde çeşitli özellikler bulunuyor. Bu özellikler saymakla bitmez fakat Youtube’un ön plana çıkan özellikleri şunlardır;

 • Zararlı içerikleri yönetme, engelleme
 • Çocukların güvenliğini sağlama ve yaş grubuna göre video içeriğini yayınlama
 • Kullanıcılar hakkında tarafsız kalma
 • Nefrete karşı mücadele
 • Kendini kanıtlamış güvenilir kanallara doğrulanmış kişi rozeti verme olarak sıralanabilir.

Peki bu özellikler arasında yer alan Youtube doğrulanmış kullanıcı rozeti nasıl alınır? Bu sorunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Youtube Doğrulanmış Kişi Rozeti Nedir?

Youtube kanal adlarının yanında onay rozeti olması, Youtube’un ilgili kanalı doğruladığı anlamına gelmektedir. Kanalın doğrulanmış kişi rozetine sahip olması, bu kanalın tanınmış bir kişiye, içerik üreticisine, sanatçıya ya da bir şirkete ait resmi ve güvenilir olması anlamına gelir. Bu özellik kanalın benzer adlara sahip diğer kanallardan ayırt edilmesini de sağlar.

Gerekli kurallara uygun olan her kanal sahibi kişi bu özelliğin tanımlanmasına hak kazanabilir. Milyonlarca kullanıcı arasından sadece doğruluğunu kanıtlamış ve belirtilen kurallara uygun kişilere tahsis edilir. Zararlı içerik üretmek, sahte abone satın almak, telif hakkı ve kurallara dikkat etmemek Youtube doğrulanmış kişi rozeti alma hakkına engel olacak durumlar arasındadır.

Youtube Doğrulanmış Kişi Rozeti Kimler İçin Uygundur?

Youtube doğrulanmış kişi rozeti almaya hak kazanıldığında bu rozet kanal isminin yanında tik işaretine benzer bir şekilde bulunmaya başlar. Bu gerçek bir kişiyi, markayı ya da tanınmış bir kişiyi temsil eden kanal anlamına gelir.

Youtube doğrulanmış kişi rozeti, belirtilen kurallara uyum sağlamış ve gerçek bir kişi ya da markayı temsil eden kanallar için uygundur. Bu rozeti almak için başvuru yapmak gereklidir. Fakat başvuru yapmadan önce 100.000 aboneye sahip olmak gerekir. Bazı durumlarda bu abone sayısına ulaşmamış kanallar da doğrulanabilmektedir. İçerik üreticisi, sanatçı, şirkete veya tanınmış kişiye ait resmi bir kanalı olan herkes doğrulama rozeti alabilir.

Youtube Doğrulanmış Kişi Rozeti Nasıl Alınır?

Youtube doğrulanmış kişi rozetinin alınabilmesi için öncelikle kanalınızın en az 100.000 takipçiye ulaşması gerekir. Eğer yeterli bir şekilde takipçi sayısına ulaştıysanız kanal ayarlarından bu rozete başvuru yapabilirsiniz. Google kendi algoritması ile bu işlem için uygun gördüğü şekilde inceleyip karar vermektedir.

Youtube doğrulanmış kişi rozeti almak için sırasıyla aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir.

 1. Öncelikle Google ya da Youtube hesabınızda oturum açın.
 2. Bu aşamada Google Youtube destek sayfasına gitmelisiniz.
 3. Burada başvuru seçeneğini gördükten sonra “Şimdi uygulaya” tıklayın.
 4. Karşınıza çıkan formu doldurun. Burada lazım olan bilgilere profilinizden ulaşabilirsiniz.
 5. Formu gönderdikten sonra bir onay e-postası alacaksınız.
 6. Başvurunuzun durumunu öğrenmek için mail gelen kutunuzu düzenli bir şekilde kontrol etmelisiniz.

Uygun görülmeniz sonucunda artık kanal isminizin yanında doğrulama rozeti gözükmeye başlayacaktır. Eğer 100.000 abonenin altına düşerseniz bu rozet iptal edilebilir. Kanalınızdaki içeriklerin Youtube kurallarına uyumlu olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Ayrıca Youtube doğrulanmış kişi rozetini aldıktan sonra kanalınızın ismini değiştiremezsiniz.