Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır?

Dünyanın en büyük sosyal medya ağlarından birisi olarak gösterilen Facebook, 2021 yılının ilk çeyreğinde 2,85 milyar aktif kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Fakat buna rağmen birçok kişi Facebook hesabını kapatmak isteyebilir. Bunun en önemli nedenleri arasında zaman kaybı gösterilir.

Facebook üzerinde uzun süre vakit geçirmek; kişilerin gerçek hayattan kopmasına, bağımlılık yaşamasına ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Ayrıca sınav dönemleri ders çalışmak isteyen pek çok öğrenci de Facebook’u kapatma yolunu seçebilir.

Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır?

Kişilerin birbirleri ile iletişim sağlamasında en etkili yollardan birisi de Facebook hesabıdır. Facebook sayesinde arkadaşlarınız veya aile üyeleriniz ile iletişim kurabilir, fotoğraflarınızı paylaşabilir, beğeniler yapabilirsiniz. Aynı zamanda Facebook vasıtasıyla ürün satışı yapabilir, iş bulabilirsiniz. Fonksiyonel yapısı ile pek çok kişiye büyük avantajlar sağlayan Facebook’u kapatmak da bir hayli kolaydır.

Facebook hesabınızı kapatmak için belirli adımları takip etmeniz gerekir. Bu adımlar sırasıyla şu şekilde açıklanır;

  • Facebook’un sağ üst köşesindeki hesap sekmesine tıklayın,
  • Sonrasında “Ayarlar ve Gizlilik” sekmesini seçin,
  • Ardından “Ayarlar” yazan kısma tıklayın,
  • Sol kısımdan “Facebook Bilgilerin” sekmesine tıklayın,
  • Sonrasında “Dondurma ve Silme” yazan kısma tıklayın ve “Hesabı Sil”i seçin,
  • Ardından devam ederek şifrenizi girip hesabınızı silme işlemini tamamlayın.

Kapatılan Facebook Hesabını Tekrar Açabilir Miyim?

Facebook hesap silme işlemini ilk 30 gün içerisinde geri alabilirsiniz.  Fakat süre 30 günü geçerse tüm bilgileriniz kalıcı olarak silinir. İlk 30 gün içerisinde hesabınıza şifrenizi ve hesap adınızı kullanarak giriş yapabilirsiniz. Karşınıza çıkan “silme işlemini iptal et” butonuna tıklayarak da bu işlemi geri alabilirsiniz.

Hesabınızı silmeden önce Facebook içeriğinde yer alan gönderilerin ve fotoğrafların kopyasını oluşturabilirsiniz. Çünkü hesap silme işlemi gerçekleştikten sonra bu bilgilerin hiçbirine erişemezsiniz.