Ford Otosan Elektrikli Motosiklet Rakun’u Tanıttı!

Elektrikli araç teknolojisi, 21. yüzyıla damga vurmaya devam ediyor. Bu teknoloji ile üretilen otomobillerin yanı sıra motosikletlerde pek çok müşterinin ilgisini çekiyor. Özellikle de Ford Otosan şirketinin Rakun Mobilite Teknoloji A.Ş. şirketi ile birleşmesinden doğan Rakun Pro2 ve Pro3, Eskişehir’de üretilecek. Türk mühendisler tarafından tasarlanan bu motosikletler, teknolojik imkânlardan yararlanarak özel olarak piyasaya sürülecek.

Elektrikli Motosiklet Rakun’un Özellikleri

Teknolojik gelişmeler ile beraber son dönemde pek çok yenilik göze çarpmaktadır. Özellikle de iklim değişikliğine karşı önlem almak amacıyla elektrikli araçların üretimi hız kazanmıştır. Teknolojik yeniliklerin gerisinde kalmak istemeyen Ford markası da Rakun şirketi ile elektrikli motosikletler piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Öne çıkan modeller arasında yer alan Rakun Pro2 ve Pro3, %60 yerli parça kullanılarak üretilmiştir. Buna ek olarak bu aracın üretiminde  %100 Türk mühendisler yer alır. Ek bir ehliyete ihtiyaç olmadan sadece B sınıfı ehliyet ile kullanılabilen bu motosikletler, şehir trafiğinde hızlı yol almanızı sağlar.

Elektrikli motorları Arçelik tarafından üretilecek bu araçların batarya paketi ve yazılımı için de yerli tedarikçilerle görüşülecektir. Elektrikli olması nedeniyle çevreye duyarlı olan bu araçlar, konforlu yapısıyla da dikkat çeker. Ayrıca bu araçların menzilleri de 100 kilometre olarak açıklanmıştır.

Üç tekerlekli ve iki tekerlekli olarak piyasaya sunulacak olan elektrikli motosikletler, gelecekte otomobillerin tahtını sarsacak gibi gözüküyor. Rakun Pro2 ve Rakun Pro3 olarak farklı modellere sahip olan elektrikli motosikletler, çeşitli özelliklere sahiptir.

Rakun Pro2’nin özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Batarya dâhil ağırlığı 145 kilogramdır.
 • 4 kW’lık motor gücüne sahiptir.
 • 5 kWh’lik batarya kapasitesine sahiptir.
 • Saatte 45 km hız yapabilir.
 • 150 mm’lik yüksekliği ile öne çıkar.
 • 4,5 saatlik şarj süresine sahiptir.
 • Sürücü ile beraber taşıdığı maksimum yük kapasitesi 155 kilogramdır.

Elektrikli motosikletlerden bir diğeri ise Rakun Pro3’tür. Motosikletin ağırlığı Pro2’ye göre daha fazla olsa da bu oranda taşıma kapasitesi de artmaktadır. Yani, motosiklette daha fazla yük taşımak isteyenler Rakun Pro3 modelini tercih edebilirler.

Rakun Pro3’ün diğer özellikleri ise şu şekilde açıklanabilir;

 • 4 kW’lık motor gücüne sahiptir.
 • 4,5 saatte şarj olabilir.
 • Taşıma kapasitesi 179 kilogramdır.
 • 5 kWh’lık batarya gücüne ile öne çıkar.
 • Saatte 45 kilometre yol yapar.

Rakun Ne Zaman Piyasaya Çıkacak?

Çevreci ve verimli bir araç arayanların tercih son dönemde elektrikli araçlardan yanadır. Özellikle de küresel ısınmanın etkilerini bir nebze olsun azaltabilmek amacıyla bu araçların kullanımı artmaktadır. Elektrikli otomobillerin yanı sıra elektrikli motosikletler de son döneme damga vurmuştur. Özellikle de sessiz çalışan ve konforlu yapıya sahip olan motosikletler, müşteriler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Tatil bölgesi veya şehir trafiğinin yoğun olduğu İstanbul gibi şehirlerde bu tarz motosikletleri kullanabilirsiniz. Elektrikli motosikletler daha çok kısa mesafe için uygun olsa da uzun mesafeleri de bu araçlarla yol alabilirsiniz. Aynı zamanda bu motosikletlerin yük taşıyabilme özelliği sayesinde rahatlıkla alışverişinizi yapabilir, eşyalarınızı motosiklete koyabilirsiniz. Kolay bir şekilde şarj edebileceğiniz elektrikli motosikletler, sizi yarı yolda bırakmaz.

Maliyeti 4 milyon Euro olarak açıklanan motosikletler, gelecekte trafikteki yerini almaya hazırlanıyor. Çevreci ve yenilikçi motosiklet modellerinden yana tercihini  kullanmak isteyen pek çok müşteri, şimdiden ön sipariş vermeye başladı. Fiyatı henüz belli olmayan Rakun Pro2 ve Pro3 modellerinin 2022 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

İlk etapta sadece Türkiye’de piyasaya sunulması beklenen elektrikli motosikletlerin gelecek dönemde yurt dışında da görücüye çıkması muhtemeldir.