Zeytin Çekirdeği Yakıtı Nedir?

Küresel iklim krizi ve yakıt kaynaklarının gittikçe azalması, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilginin artmasını sağlamıştır. Bunlardan biri olan zeytin çekirdeğinden yakıt, çevreci ve doğal kalorifer yakıtı olarak kullanılmaktadır.

Zeytin üretimi ve işlenmesi konusunda önde gelen yerlerden olan Edremit Körfezi gibi bölgelerde, zeytin çekirdeğinin değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması sağlanmaktadır.

Zeytin Çekirdeği Yakıtı Nasıl Yapılır?

Zeytin çekirdeği yakıtı elde etmek için zeytin işlenmektedir. Zeytinler toplandıktan sonra fabrikaya yollanır. Acı olan kara su kısmı, çekirdek ve zeytinyağı makineler aracılığıyla birbirinden ayrılır. Kara su kısmı ayrıldıktan sonra kalan pirina makineler aracılığıyla preslenir. Çekirdek işlenirken fırınlama ve kurutma gibi işlemlerle form kazanır.

Çekirdeğin kalorifer yakıtı olarak kullanılacak forma getirilmesi ile birlikte zeytinden geriye neredeyse hiçbir atık kalmamaktadır. Bu da zeytin çekirdeği yakıtı yapımı ile çevre dostu bir yakıt elde edilmesini sağlamaktadır.

Zeytin Çekirdeği Yakıtı Özellikleri

Doğal, alternatif ve çevreci bir yakıt olan zeytin çekirdeği yakıtı kullanıcılara pek çok avantaj sunar. Zeytin çekirdeği yakıtının özellikleri ve kullanıcılara sunduğu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;

1 ton zeytin çekirdeği yakıt olarak kullanıldığında geriye sadece üç – dört kg kadar kül kalmaktadır. Hem duman hem de kül bakımından kömürden çok daha çevreci bir yakıt türüdür. Daha açık bir ifadeyle yerli kömürde kül oranı %30 iken, zeytin çekirdeği yakıtında kül oranı %0,5’tir. İthal kömürde ise bu oran %12 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hammaddesi doğadan geldiği için organik bir üründür. Aynı zamanda bitkiseldir ve her yıl üretilebilir. Bu bakımdan yenilenebilir bir enerji kaynağıdır.

Yakıt olarak zeytin çekirdeği yakıtı kullanımı ile hem zeytinyağı fabrikalarına hem de zeytin üreticilerine katkıda bulunmak mümkündür.

Karbon monoksit üretimi bakımından da oldukça çevre dostudur. Bu da özellikle turistik bölgelerde ısınma ihtiyacını, berrak havayı dumana boğmadan karşılamak isteyenler için idealdir.

Zeytin çekirdeği yakıtı 20 ya da 25 kiloluk çuvallar halinde paketlenerek satışa sunulmaktadır. Satış ücreti de ton başına 700 TL gibi oldukça ekonomik bir meblağdır. Ekonomik yoldan ısınmak için de ideal bir yakıttır.

Özel sektörün de bu alana ilgi göstermesi ile önceden 5 bin ton civarı üretilen zeytin çekirdeği yakıtı, günümüzde 10 bin tona yakın üretilmektedir. Bu kapsamda da revaçta olan bir yakıt türüdür.

Zeytin Çekirdeği Yakıtı Nerede Kullanılır?

Genel olarak zeytin çekirdeğinden doğal yakıt pek çok farklı alanda ve farklı formda kullanılabilmektedir:

  • Kalorifer yakıtı olarak kullanılabilir. Bıraktığı kül oranı düşük olduğu için kazanların ortalama yirmi günde bir boşaltılması yeterli olmaktadır. Bu bakımdan da tercih edilen bir yakıt türüdür.
  • Soba yakıtı olarak kullanılabilen bir üründür. Odun şekli verilerek üretilebildiğinden her türlü ev ve sanayi tipi sobada kullanılabilecek güvenli bir yakıttır.
  • Eğer zeytin çekirdekleri sıkıştırılarak yakıt elde edilirse şömine odunu olarak da kullanılabilir.
  • Mangal için mangal kömürü olarak kullanılabilen bir üründür.
  • Site ve fabrika gibi alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Büyük ve geniş alanların ısıtılması ve makinelerin çalışması için de gerekli olan şartları sağlamaktadır.
  • Ekmek fırınlarında da kullanılabilecek bir yakıt türüdür. Özellikle duman ve karbon monoksit bakımından çalışan kişilerin daha rahat işlerini yapmalarını sağlar. Fırında tütme ve oksijen azalması gibi sorunların yaşanma ihtimali yerli ve ithal kömüre oranla oldukça düşüktür.

Tüm bu zeytin çekirdeği yakıtı faydaları ve geniş kullanım imkânı alternatif bu yakıt türünün oldukça ucuz, makul ve pratik olmasını sağlamaktadır.