Elektrikli Mini Araba: Citroen Ami!

1919’dan beri otomotiv sektörüne yenilikçi araçlar kazandıran Citroen, elektrikli mini arabası Citroen Ami ile dikkatleri çekmiş durumda. Herkes için erişilebilir olmayı hedefleyen Citroen, elektrikli araç modelinde de lüks ve konforu bir araya getirerek kullanıcı memnuniyetini artırmayı hedefliyor.

Citroen tarafından üretilen elektrikli araçlar kapsamında yer alan Citroen Ami hem oldukça minimal bir tasarıma sahip hem de konforlu sürüş sunan özellikleri bünyesinde barındırıyor. Peki, Citroen Ami’nin teknik özellikleri neler, Türkiye’de ve dünyada kaç adet satıldı, Ami’nin yeni modelleri gelecek mi?

Citroen Ami Teknik Özellikleri

Elektrikli sürüş özelliğine sahip olan ve konforlu bir kullanım vadeden Citroen Ami, teknik özellikleriyle de otomotiv sektöründe kendisine özel bir yer edinmeyi başardı. Citroen Ami ön plana çıkan teknik özelliklerini aşağıdaki gibi sıralamak olanaklı:

  • Elektrikli bir sürüş sunuyor. Bu sayede çevre odaklı bir kullanımı da mümkün kılıyor.
  • Elektrikli güç aktarma teknolojisi sayesinde sessiz bir sürüşü olanaklı hale getiriyor.
  • 2,41 m uzunluğa sahip olan araç, 1,39 m genişlik ve 1,52 m yüksekliğe sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.
  • 7,2 m dönüş çapı sayesinde şehir içindeki manevraları kolaylaştırıyor.
  • Son derece kompakt boyutlara sahip olduğu için bir park boşluğunun yaklaşık yarısını kaplıyor.
  • Y şekilli farları modern ve estetik bir görünüm sunuyor.
  • Sınırlı sayıda simetrik parçadan oluşuyor. (Akıllı eşya koyma yeri, tamponlar, sürücü tarafında arkadan menteşeli kapı vb.)

Belirtilen özelliklerin her biri, Citroen Ami avantajları olarak da değerlendirilebilir. Kullanım kolaylığı sağlayan özellikler, bilhassa şehir içinde keyifli ve konforlu bir sürüşü olanaklı hale getiriyor. %100 elektrikli olan aracı şarj etmek de oldukça kolay.

Yolcu kapısının içinde yer alan entegre kabloyu standart bir prize takabilir, aracınızı hızlı ve pratik bir şekilde şarj edebilirsiniz. Peki Citroen Ami için talep ne durumda, Türkiye ve dünyada kaç adet Citroen Ami satışa sunuldu?

Türkiye’de ve Dünyada Kaç Tane Citroen Ami Satıldı?

Citroen, 2021 aralık ayından itibaren kurumsal müşterilere Citroen Ami satışını gerçekleştirmişti. Perakende satışa sunulan araçta ilk 50 araçlık parti tükenerek neredeyse her 1 dakikada 2 aracın satışı gerçekleşti. Aracın online satışa çıkarılmasından sonra geçen 25 dakikada ilk 50 araçlık partinin tükenmesi ise dikkatleri üzerine çekti.

Citroen Ami’nin Fiyatı Ne Kadar?

Citroen Ami ile ilgili merak edilen hususlardan bir diğeri de fiyatı. Bilindiği üzere otomotiv sektörü, pek çok parametreden etkileniyor. Bu durum, araç fiyatlarının da değişiklik göstermesine neden oluyor. Özellikle araç fiyatlarının hızlı bir yükseliş yaşadığı ülkemizde Citroen Ami’nin de fiyatı merak konusu.

Ami’nin halihazırda tavsiye edilen satış fiyatı 219.000 TL’dir. Yeni nesil mobilite çözümlü araç, sıfır karbon emisyonu sayesinde doğa dostu bir araç olarak biliniyor. Minimalize edilmiş tasarımıyla otomotiv sektöründe özel bir yer edinen Citroen Ami, lüks ve konforu bir araya getiriyor. Peki Ami’nin yeni modelleri gelecek mi? Bu konuda yapılan herhangi bir açıklama var mı?

Citroen Ami’nin Yeni Modelleri Gelecek mi?

Citroen, kurulduğu günden bugüne pek çok yenilikçi araçlarıyla sektörde ön plana çıkmış bir markadır. Son olarak Citroen Ami olarak adlandırılan elektrikli araç modeliyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Citroen’in Ami serisinde yeni modelleri sunup sunmayacağı merak konusu oldu. Citroen’in Ami modeliyle ilgili doğrudan yeni modelleri oluşturacağına dair bir bilgi bulunmuyor. Fakat markanın web sitesinde, gelecek modeller ile ilgili açıklamalar mevcut. Fakat buradaki açıklamalar, doğrudan Ami modeline yönelik değil.