Spacex’in Bir Sonraki Hedefi: Uzayda İnternet

SpaceX aylardır en az bilinen projelerinden birini sessizce hazırlamaya ve faaliyete geçirmeye çalışıyordu. Son söylenenlere göre şirket Federal İletişim Komisyonu ile geçtiğimiz haftalarda iki kere resmi bir görüşme ve toplantı düzenledi. Toplantılardan ilki kablosuz ağ danışmanı ile 28 Şubat’ta, diğeri ise bizzat Genel Başkan Pai ile 10 Mart tarihinde gerçekleşti. Toplantılar sırasında iki konu gündeme geldi. Bunlardan birincisi ticari uzay yolculukları alanındaki mevzuata ilişkin isteklerin hafifletilmesine yönelik bir teklif üzerineydi. Diğer konu ise hepimizi heyecanlandıracak türden: SpaceX yeryüzüne ait interneti uzaya çıkaracak ve dünya tarafında dönecek bir uydu üzerine çalışmayı planlıyor! Elon Musk her iki toplantıya da katılmazken SpaceX Başkanı Gwyne Shotwell onun yerine toplantıda yer aldı.

Elon Musk aslında uzun bir süredir uzay interneti üzerine çalışmalar ve araştırmalar yapıyordu, bu biraz da SpaceX’in Marslı kolonileri için faydalı olacak bir gelişme olmaya aday. Yakın zamanda sistem ortaya çıkarıldığı noktada uzaydaki internet dünya ile bağlantı kurabilir ve uzayda internet gerçek olabilir. Kasım ayında ortaya sürülen planda da açıkça gösterildiği gibi sistem içerisinde sabit konumda bulunmaya 4425 adet uydu dünya yüzeyinden 700 mil yukarıda belirlenmiş rotada hareket ediyor olacak ve bu uydulardan en azından bir tanesi ufukta hemen hemen gezegenimizdeki her noktadan 40 derecede yukarıda olacak.

Pek çok şirket direkt olarak bireysel araçlara ya da küçük baz istasyonlarına veri ileten bir uydu ağının hayalini kuruyor ve gerçekleşmek istiyordu. 90’lı yıllardan bu yana bu konuda pek çok girişimler yapılmaya çalışılıyor. Şimdi onca şirketin ve insanın kurduğu hayal gerçek olacak gibi gözüküyor, özellikle 5G teknolojilerinin de yakın çağda yenilikler arasına gireceği dönem içerisinde yeni araç ve veri istekleri öne çıkacak.

Bu işin her ne kadar riskleri ve maliyeti olsa da, mutlaka değecektir. SpaceX’in Pai ile gerçekleştiği toplantı bu sebeple büyük bir önem arz ediyor. SpaceX son yılların ve hatta tarihteki en önemli projesini gerçekleştirmeye hazırlanırken biz de merakla yenilikleri takip ediyor olacağız.