Nasıl com.tr Alan Adı Alınır?

Kendinize ait bir web sitesi kurmak istiyorsanız, ilk önce yapmanız gereken bir alan adına sahip olmaktır. Dijital dünyada var olabilmenizi sağlayan alan adlarını ev adresiniz gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki her evin kendine has bir adresi varsa aynı durum web siteleri için de geçerlidir.

Web sitesinin internet ortamında daha kolay bulunabilmesini sağlayan alan adları, kullanıcıların da işini kolaylaştırır. Eğer bu alan adları olmasaydı, kullanıcılar internet sitelerine IP adresleri üzerinden erişmeye çalışırdı. Fakat bu durumun imkânsızlığı alan adlarının doğmasına neden olmuştur.

Dijital dünyada en sık tercih edilen alan adlarının başında “.com” ve “.net” gelir. Fakat son dönemde yerel vurguların ön plana çıktığı alan adları da meşhurdur.  Bunlardan birisi de tr uzantılı olan “com.tr” alan adıdır.

Com.tr Domain Nedir?

İnsanların internette arama yapmasını kolaylaştıran alan adları diğer bir ifade ile domainler, dijital dünyanın bel kemiği gibidir. Basit ve akılda kalıcı olan bu domainler sayesinde kullanıcılar aradıkları web sitesini kolaylıkla bulabilir.

İnternet siteleri için kullanılan domainden birisi de com.tr’dir. Bireysel kullanıcılar veya işletmeler com.tr uzantılı alan adını hiçbir engel ile karşılaşmadan alabilirler. Geçmişte Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin yetkisi altında bulunan com.tr domain uzantısının 2022’nin ilk çeyreğinden itibaren BTK (TRABİS)’ya geçmesi beklenmektedir.

Gerçek veya tüzel kişilerin alabileceği bu uzantı, belirli şartlar altında kişilere verilir. Başvurunun yapılmasından sonra gerekli belgeleri hazırlayarak com.tr domain uzantısına sahip olabilir, web site kurma yolunda ilk adımı atabilirsiniz.

Com.tr Alan Adı Nasıl Alınır?

ODTÜ ve BTK arasında 28 Aralık 2018 tarihinde imzalanan protokol gereği com.tr alan adının tahsis yetkisi BTK’ya devredilmişti. Bu devir işleminden sonra ODTÜ iki yıl daha işletmen olarak hizmet vermeye devam etti. Önümüzdeki günlerde ise bu yetki tamamen BTK’ya geçecek.

Eğer siz de com.tr uzantılı bir domain ile web sitesi kurmak istiyorsanız, bunun için yapmanız gereken belli işlemler vardır. Bireysel olarak ad-soyad şeklinde domain satın almak istiyorsanız, kimliğinizi beyan etmeniz yeterlidir. Fakat kurumsal bir markanın ilk adımını domain ile atmak istiyorsanız, şu belgelere ihtiyacınız vardır:

  • Alan adı tahsis formu
  • Marka tescil belgesi
  • Oda sicil kayıt belgesi
  • Marka başvuru belgesi
  • Esnaf ve Sanatkârlar Odasından sicil tasdiknamesi
  • Ticari sicil belgesi

Com.tr Alan Adını Kimler Alabilir?

İlk olarak ODTÜ tarafından verilen com.tr uzantılı alan adı günümüzde BTK tarafından yönetilmektedir. Domain olarak da adlandırılan bu adlar, kişilere veya kurumlara 5 yıllık süre dâhilinde verilir. Bu bakımdan alan adı, satın alma değil kiralama işlemidir. Bu alan adına sahip olmak için belirli evrakları temin etmeniz gerekiyor. Eğer gerekli koşulları yerine getirirseniz, com.tr alan adına siz de herkes gibi sahip olabilirsiniz.

Com.tr Domain Ücreti Ne Kadar?

Hayalinizdeki web sitesini kurmak için belirli adımlar atmanız gerekir. Bu adımların başında ise domain almak vardır. Domainler, kimlik kartına benzer özelliklere sahiptir. Sadece satın alan kişi tarafından kullanılabilen bu alan adları, web sitenizin potansiyel müşteriye erişiminde köprü görevi görür.

Alan adları her ne kadar geniş bir yelpazeye sahip olsa da com.tr en çok kullanılanlar arasında kendine yer bulur. Siz de com.tr uzantılı bir alan adına sahip olmak istiyorsanız, kayıtlı şirketlerden birine başvurmanız gerekir. Farklı fiyat politikası uygulayan bu şirketlerden uygun olanı seçerek alan adına sahip olabilirsiniz. com.tr uzantılı domainler genel olarak 100 TL civarındadır.