2021’in Popüler Gemius Verileri

İnternet kullanan bireylerin sanal ortam davranışlarını analiz ederek medya araştırması yapan Gemius firması 2021 yılına ait pek çok olağanüstü veriyi paylaşıyor. Spotify, Tik Tok veya Youtube gibi platformların rekabet gücü, Letgo ve Dolap gibi ikinci el ürünlerin satış ilanlarına ait platformların çekişmesi ya da yerli bir kripto para borsası olarak duyurulan Paribu’dan önemli veriler kullanıcılarla paylaşıldı.

Gemius Audience’ın paylaştığı verilere göre internet trafiği kampanya dönemlerinde oldukça yükselmektedir. 25-30 Kasım Black Friday döneminde de kampanya döneminde internet trafiğinin nasıl zirve yaptığını gözler önüne serdi. 22 Kasım – 5 Aralık dönemine ait verilere göre 25 Kasım ve 30 Kasım tarihlerinde Black Friday döneminin de etkisiyle internet trafiğinde zirveye ulaşılırken, 27 Kasım’da ziyaret trafiği oldukça düşük noktaya geriledi.

Spotify Kampanyasıyla Dikkat Çekmeyi Başardı

Dünyanın en önde gelen dijital müzik hizmetleri sağlayıcısı Spotify, Spotify Wrapped ile kullanıcıların bir yıl süresince dinlediği şarkıları analiz etmiştir. Gemius Audience’ın 22 Kasım-13 Aralık verilerine göre platformun ziyaretçi trafiği 2 Aralık’ta 7 milyona ulaşarak en fazla ziyaret rekorunu kırdı.

Paribu Mayıs Ayında En Çok Trafiğe Ulaştı

Türkiye’nin önde gelen kripto para borsalarından Paribu, kullanıcı sayısını artırmayı sürdürüyor. Paribu, Mayıs ayında yaklaşık 9 milyonluk ziyaretçiyi yakalayarak zirveye ulaştı. Ağustos ayında ise yaklaşık 8.5 milyonluk ziyaretçiyi kendine çekmeyi başardı ve ikinci zirve geldi. Kasım ayına kadar da yatay bir şekilde ilerledi.

Youtube ve TikTok Çekişmesi

Milyonlarca kullanıcıyı ekran başına kilitleyen YouTube ve Tik Tok arasındaki rekabet de kızışıyor. Gemius Audience’ın Ocak-Kasım 2021 verilerine göre Tik Tok, YouTube’un gerisinde yer aldı.

Dolap LetGo’ya Yaklaştı

İkinci el ürün ilanlarının yer aldığı Letgo ve Dolap platformlarına ait Gemius Audience’ın Ocak-Kasım 2021 dönemini kapsayan verilerine göre ziyaretçi sayısı bakımından yıl boyu açık ara önde olan Letgo, yatay bir grafik izlerken, Dolap platformunun Ağustos ayı itibariyle aradaki farkı kapatmaya başladığı görülüyor.

Ağustos ayında 1.1 milyon ziyaretçiye ulaşan Dolap, Kasım’da ziyaretçi trafiğini iki katına çıkararak 2.2 milyona ulaşmayı başardı ve Letgo ile rekabette önemli viraj daha almış oldu.

Yılın En Çok İzlenen Derbisi

Gemius, pek çok kişinin sonucunu merakla beklediği futbol müsabakaları doğal olarak internet trafik verilerine de yansımaktadır. 15-23 Kasım Gemius Audience verilerine göre spor alanında internet trafik verileri 21 Kasım 2021 ve 25 Ekim 2021 tarihinlerinde zirveyi gördü.

Galatasaray ile Fenerbahçe takımlarının karşı karşıya geldiği müsabakada 4.9 milyon trafik verisi elde edildi. 25 Ekim’de Beşiktaş – Galatasaray derbisi ise spor tarihinin en büyük trafik verilerinin kaydedildiği müsabaka olarak tarihe geçti. Bu müsabaka zarfında 5.3 milyon internet trafiği oluştu.