Adsense Üzerinden Nasıl Para Çekilir?

Google AdSense, dijital reklamcılıkta en etkili para kazanma yöntemidir. Youtube kanal sahipleri ve web siteleri için oluşturulan bu gelir modeli, girişimcilerin reklamlar üzerinden kazanç elde etmesini sağlar. Google AdSense onayının alınmasının ardından web site sahipleri, Google reklamlarını platformlarına ekleyebilir. Aynı durum, Youtube kanal sahipleri için de geçerlidir.

AdSense; düzenli, sistematik ve risksiz bir gelir modelidir. Düzenli bir gelir vadettiği gibi aynı zamanda para çekme işlemlerini de kolaylıkla gerçekleştirebilme imkânı sunar. AdSense para çekme işlemlerinin basit biçimde banka havalesi yöntemiyle tamamlanması mümkündür.

Adsense’den Para Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

AdSense’den para çekmek için bazı şartlar bulunur. Bu şartlar arasında en önemlisi AdSense hesabınızın onaylanmasıdır. AdSense gelir modeline dahil olmadan önce bir Google hesabı üzerinden AdSense üyelik başvurusunun yapılması ve bu başvurunun Google tarafından onaylanması gerekir. Bu süreçte web site sahiplerinin hesabı için tamamlaması gereken bazı bilgiler vardır.

Google AdSense para çekme talebi oluşturarak gelir elde etmeden başvuru sürecinde Google ile bazı bilgiler paylaşılmalıdır. Söz konusu bilgiler;

  • Gösterilecek reklamların türü,
  • Banka hesabının yer aldığı ödeme bilgileri,
  • Site bağlama işlemleridir.

Tüm bu bilgileri Google AdSense hesabınıza kaydetmeniz durumunda Google tarafından onay süreci başlar. Yaklaşık olarak 1-4 hafta sürebilecek olan bu süreçte, Google web siteyi inceler ve bilgilerin doğruluğunu teyit eder.

Google tarafından yapılan inceleme olumlu olarak sonuçlanırsa, anında reklam yayınlayarak gelir elde etmek mümkün olacaktır. Google AdSense’in dijital dünyadan gelir elde etmek isteyenler için son derece cazip avantajlar sunduğu unutulmamalıdır. Google AdSense hesabı olan kullanıcılar, doğrudan Google ile iş birliği halindedir.

AdSense’den para çekmek için kullanıcıların karşılaması gereken bir diğer önemli şart ise yaş sınırıdır. AdSense gelir modeline dahil olmak için de 18 yaşından büyük olmak gerekir. 18 yaşından küçük kullanıcıların ebeveyn denetiminde AdSense gelir modeline dahil olması mümkündür. Bu durumda ödemeler ebeveynlere yapılır.

Adsense’de Kazanılan Para Nasıl Çekilir?

AdnSense’de kazanılan parayı çekme süreci, oldukça basittir. Öncelikli olarak hangi ödeme yönteminin kullanılacağı tercih edilmelidir. Burada Google tarafından sunulan farklı alternatifler bulunuyor olmakla birlikte en yaygın tercih edilen yöntem banka havalesidir. Çok daha hızlı ve güvenilir olan banka havalesi, elde edilen gelirin hızla banka hesabına ulaştırılmasını sağlayacaktır.

AdSense’de kazanılan parayı çekme işlemlerinde tercih edilebilecek ödeme yöntemleri şu şekildedir:

  • Banka hesabına havale/EFT
  • SEPA üzerinden EFT
  • Rapida
  • Çek

Bu ödeme yöntemlerinden birini tercih ederek Google AdSense para çekme işlemlerine geçilmelidir. Ödeme yöntemini tercih etmek için AdSense hesabınızı açarak sırasıyla; “Ödemeler”, “Ödeme Bilgileri”, “Ödeme Yöntemi Ekle” seçeneklerinin takip edilmesi yeterlidir.

Google AdSense para çekme süreci, bu ödeme bilgilerinin eklenmesinden ibarettir. Google, belirlemiş olduğu ödeme günlerinde kullanıcılara otomatik olarak ödeme gerçekleştirir. Bu ödemeler her ayın 21’i ile 26’sı arasındadır. Ödeme gününün tam olarak hangi tarihe denk geleceği kullanıcının bulunduğu saat dilimine ve ödeme gününün hafta sonuna denk gelip gelmemesine göre değişkenlik gösterecektir.

Adsense ile Kazanılan Para Nasıl Vergilendirilir?

Google AdSense para çekme işlemleri kadar merak edilen bir diğer konu da Google’ın elde edilen kazanç üzerinden vergilendirmeyi nasıl yaptığıdır. Adsense üzerinden elde edilen gelirlerde vergilendirme;

  • Gelir Geçici Vergisi
  • Katma Değer Vergisi
  • Gelir Vergisi üzerinden yapılır.

Bu noktada kullanıcılar her bir fatura kesimi için %18 oranında KDV öder. Aynı zamanda şahıs şirketlerinin elde ettiği kazanca göre %15 ile %35 aralığında ödeme yapması gerekir.

Sermaye şirketlerinde ise AdSense vergilendirme sistemi kurumlar vergisini de kapsar. Sermaye şirketlerinin elde ettikleri gelir üzerinden %20 oranında kurumlar vergisi ödemesi gerekir. AdSense vergilendirme çalışmalarının muhasebeciler tarafından yürütülmesi ya da hesap sahiplerinin işlemleri bireysel olarak takip etmesi mümkündür.

Adsense Giriş Nasıl Yapılır?