Franchise İşletmenizi Nasıl Pazarlayabilirsiniz?

Pazarlama konusunda başarıya ulaşmak, reklam, direkt e-mail yollama, satış, promosyon, halkla ilişkiler ve online pazarlama gibi yollardan geçiyor. Franchise alanında en başarılı kişiler pazarlamanın bu yollarını kullanarak istediklerini noktaya gelip yaptıkları yatırımın karşılığını almıştır. Siz de onlar gibi başarıya ulaşmak istiyorsanız franchise işletmenizi doğru bir şekilde pazarlamanız gerekiyor.

Reklamcılık

Reklamcılık eskiden sadece basılı medya ile ilişkilendiriliyordu. Ancak geçtiğimiz senelerde gelişen teknoloji anlayışı ile beraber televizyon reklamları, dergi, gazete ve diğer formatlara internet ve web sitesi reklamları gibi alanlar da eklendi. Franchise reklamcılığı yıllardır öne çıkan bir alan olsa da, bugünün reklamcılık anlayışını başka bir yöne doğru götürüyor. Örneğin “Call Now” (Arayın) butonu yerine reklamlar ziyaretçileri direkt olarak web sitenize yönlendiriyor böylece daha çok bilgi edinebiliyorlar. Franchise işletmeciler yenilikçe reklam kampanyalarını platformlar üzerinden yayınlayarak artık yatırımlarının daha çok geri dönüşünü alabiliyor.

E-mail Marketing

Mesajın gücü ve mesaj içerisinde sunulan teklife bağlı olarak bu pazarlama şeklini de kullanmak isteyebilirsiniz. Elektronik haber bülteni ya da e-posta kampanyaları yaratarak müşterilerinizin ilgisini çekebilir ve daha çok kazanç sağlayabilirsiniz.

Satış

Franchise sistemi için satış süreci tam anlamıyla olmazsa olmaz bir detaydır. Her franchise işletmecisi sistematik ve adım adım işleyen bir satış sürecine sahip olmalıdır ve bu sistem yürütülmesi kolay ve bir o kadar sade olmalıdır. Satış alanında kullanabileceğiniz pek çok yöntem vardır; bunlar arasında yüz yüze satış, telefon aracılığı ile satış, tele pazarlama ve online pazarlama bulunuyor. Bu noktada müşteri ilişkileri yöntemini ekibinizle birlikte doğru bir şekilde yürütebilirseniz satışlarınız da aynı ortanda artış gösterecektir.

Promosyon

Bir pazarlama mesajı aracılığı ile kullanıcıda bilinirlik ve heyecan arttıran promosyonları siz de mutlaka kullanmalısınız. Promosyonunuz 24 saat süren bir indirim, hediye ya da özel bir etkinlik ile alakalı olabilir. Başarılı franchise işletmecileri yeni teknolojileri kullanarak promosyonlarını geleneksel medyanın yanı sıra yeni medya üzerinden de duyurmaya başladı. Siz de Facebook, Twitter ya da benzeri bir mecra üzerinden promosyonlarınızı duyurmaya başlayıp ürününüzün ya da markanızın öne çıkmasını sağlayabilirsiniz.