Temel Franchising Bilgileri

600

Franchising, kendi girişimcilik hayallerini takip ederken, istekli iş sahiplerinin daha büyük bir markayı temsil etmeleri ve yararlanmalarına olanak tanır.

Bir şirket mevcut iş modeline ve ürünleriyle ilgili haklarını başka bir iş adamına veya şirkete sattığında, bir franchise yaratmaktadır.

Franchise düzenlemeleri; Düzenlemeler hem şirketin, hem de franchise sahibinin haklarını korumak için mevcuttur. Bayilik satın alma işleminin başlangıcında, franchise alan kişilerin potansiyel bir franchise açıklama belgesi sağlamaları gerekir. Bazen bir teklif sirküleri olarak adlandırılan FDD franchisor şirketin ücretleri, yatırımları ve iflas ve dava geçmişini tasvir eder. Ayrıca franchise, satış temsilcileri ve reklamların kaydını yönetir.

Dikkate alınacak faktörler; Franchising, girişimcilere sağladığı faydalar karşılığında önemli bir finansal yatırım gerektirir. İlk ücreti ödedikten sonra franchise, franchise’ın markası altında ürünler satmak için işyeri kurmaya başlayabilir.

İşletmeyi başlatmadan önce franchise alanından bir mağaza yeri, işletme modeli, iş fırsatları ve gayrimaddi hak bedelleri önermesi bekleniyor. Franchise sözleşmesinin şartları üzerinde anlaşmaya varıldığında, girişimci mağazanın önünü açmaya başlayabilir. Bu faaliyetlerin tümü ek bir para ve zaman yatırımı gerektirir.

Franchise’in, kurulmuş bir isim ve markalaşma olsa da, iş özerkliğini, yani yerel işletme faktörlerinden yararlanmak için işinizi farklı yönlerde hareket ettirmek ve büyütmek için olan yetki sınırlayabilir. Bununla birlikte, MFV Expositions başkanı Tom Portesy, işte hâlâ çok fazla fırsat olduğunu düşünüyor. “Kendi franchise’ınızı muazzam ölçüde büyütebilir, varolan bir [işletme] olarak büyük bir kâr temelli olarak satabilir, çocuklarınıza bırakabilir, aynı kavramlardan veya diğer franchise sistemlerinden daha fazlasını açabilirsiniz” dedi.

Franchisingin faydaları; Portesy’ye göre, restoranlardan spor salonlarına kadar neredeyse tüm endüstride franchising yatırımları var. Yetkili, franchising, franchise sahipleri için çok da yüksek olmayan bedellerle, başarıyla serbest meslek sahibi olmanın en hızlı ve en kârlı yollarından biri haline geldiğini belirtti.

Franchising’in özel yararlarından bazıları şunlardır:

  • Başarı belgesi ile iş modeli
  • Para ve kredilere daha kolay erişim
  • Bankacılık kurumları için düşük risk

Değerlendirmek için fırsatlar; Neredeyse her endüstri, perakende satış mağazalarından, salonlara, istihdam hizmetlerine kadar franchise olarak satılan başarılı bir ticaret uygulamasına sahiptir. Portesy, bu işi yapacaklara tutkuları, becerileri, yaşam bölgesi ve yaşam tarzıyla eşleşen bir şirket seçmelerini önerdi.