Franchise Seçerken İzlemeniz Gereken Yollar

583

Franchising sizin için iş dünyasına girmek konusunda harika bir başlangıç yapmanızı sağlayabilir. Yararınız için markalaşma, pazarlama, benzeri süreçler, ürünler ve sistemler zaten mevcut iken bunları franchising aracılığıyla işinize entegre ettiğinizde sektöre başarılı bir giriş yapabilirsiniz.

Peki bu konuda nasıl bir yol izlemelisiniz? Bu sizin bir sonraki kariyer adımınız olacaksa, nasıl doğru olanı bulabilirsiniz?

Franchiselara bakmadan önce yapmanız gereken ilk iş tam olarak ne istediğinizi belirlemek ve anlamak olmalıdır. Bu noktada kendi deneyimlerinizi, ilgi alanlarınızı ve yeteneklerinizi göz önünde bulundurarak ne kadar yatırım yapabileceğinizi ve yapmak istediğinizi, yalnız çalışıp çalışmayacağınızı, nerede çalışmak istediğinizi, çalışma saatlerinizi, satın alma ve satın alım süreçlerini doğru bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. Bunları bir liste haline getirdikten sonra bir işletmeden neye ihtiyaç duyacağınızı ve ne kadar teklif vermeniz gerektiğini bir strateji modeli ve araştırmalar sayesinde daha rahat belirliyor olacaksınız.

Franchise ararken bulabildiğiniz her kaynaktan yararlanın. Bir şeyi seviyor olmanız onun franchise işletmenizi yürütebiliyor olacağınız anlamına gelmeyebilir. Bu noktada sahip olduğunuz para ile ne kadarlık bir işin altına yatırım yapabileceğinizi biliyor olmalısınız. Türkiye içerisinde binlerce franchise şirketi olduğunu göz önünde bulundurun ve öne çıkan pazarlara odaklanmaya bakın.

Aradığınızı buldunuz mu? O halde bir sonraki adımınız ilgili kişiler ile irtibata geçip konseptleri hakkında bilgi almak olmalı. Bu aşama bütün gerekli bilgileri almalısınız. Sahip oldukları malzemelerin güncel olduğundan emin olun, konuştuğunuz kişilerin tavırlarını ve samimiyetini gözlemleyin. Sorularınız ve endişeleriniz memnuniyetinizle birlikte yok oluyorsa yolunuza devam edebilirsiniz. Eğer aradığınızı bulduysanız franchise tarafında gerekli resmi işlemlerin nasıl ve nereden yapılacağını öğrenip işlemlere başlamaya hazırlanabilirsiniz.

Eğer aklınızda hala soru işaretleri varsa diğer mevcut franchiselar ile iletişime geçebilirsiniz. Bu franchiseler sizin için en iyi bilgi kaynağıdır, onlar sayesinde günden güne işlerin nasıl yürüdüğünü daha rahat öğrenebilirsiniz. Onlara işletmenin iyi ve kötü yanlarını sorun, kurumsal destek hakkında ne düşündüklerini ve bir franchise işletmenin nasıl bir kazanç sağladığını sormayı da unutmayın.

Bu yolları izlediğiniz takdirde doğru iş planına sahip olup rahatlıkla aradığınızı bulabiliyor olacaksınız. Tek yapmanız gereken tam olarak ne istediğinize karar verdikten sonra gerekli araştırmaları yapıp emin olduğunuz yoldan gitmek olacaktır.