Hislerinize Tercüman Olan Robot: Kuri

670

Kişisel robot ve cihazların yeni jenerasyonu gerçekten bambaşka ve bu robotlar üzerine yapılan çalışma neredeyse çığır açacak bir düzeye gelmiş durumda. Bunlar arasında dikkat çeken robotlardan biri olan Kuri, Kaliforniya – Redwood şehri menşeli Mayfield Robotics adlı bir girişim tarafından geliştirildi.

Aralıkta pazara merhaba diyen Kuri, Pixar’ın “Wall-E” adlı filmindeki “Eve” karakteri gibi gözüküyor ancak R2-D2 gibi bip bip sesler çıkararak konuşuyor. Robot yüksek zekalı bir evcil hayvan ve kişisel uşağınız arasında gidip gelecek seviyede programlanmış, adeta aralarında bir köprü görevi kuruyor. Kuri size evinizde köpeğiniz gibi göz kulak olabilir, sizi evin her yerinden takip edebilir, direktifinize göre müzik çalabilir ve mobil alarm saati, “messenger” ya da belgeselci olarak hizmet edebilir.

Mayfield Robotics’in kurucusu Mike Beebe, Kuri’nin size o hep merak ettiğiniz, düşlediğiniz robot hayalini yaşatabileceğinin altını çiziyor ve Kuri’nin evinizde yaşayabilecek bir robot olduğunu dile getiriyor. Yine de robotun birtakım limitleri var; gerçek dili konuşamıyor ve Siri ya da Amazon gibi kişisel asistanlar arasında sayılamıyor. Bacakları olmadığı için evinizde kullanabileceğiniz Kuri’yi dışarı çıkarmak istiyorsanız onu taşımanız gerekecek, kolları olmadığı için de ev işlerini yapamayacaktır.

Bu özelliklere sahip olmamasına rağmen oldukça ilgi gören sevimli robot Kuri’nin şu anda ön siparişi verilebiliyor ve fiyatı yaklaşık 700 dolar civarında. “Star Wars” filminin sevimli R2-D2 robotu gibi Kuri sipariş için yollanırken havalı sürpriz aksesuar ve özellikler ile geliyor olacak.

Geniş kitlelere odaklı tüketici robotları yaklaşık 20 senedir aslında hayatımızda. Ancak onlar genellikle işlevsellik tarafında belli başlı sınırlamalara sahip, örneğin Sony’nin Aibo robot köpeği, iRobot’un Roomba’sı ya da sadece belli başlı pazarları hedeflemiş ve eğitim odaklı olan Lego’nun Mindstorms setleri gibi.

20 inç uzunluğunda olan Kuri ise oldukça akıllı; iç kamera, mikrofon ve hoparlörlere sahip. Evi tanımasını sağlayan navigasyon sistemi ve yüz tanıma sistemi ev üyelerinin her birini yakından tanımasını sağlıyor. Navigasyon sayesinde ise objeler arasında yönlenebiliyor. Manuel görevleri gerçekleştirmese de başka görevleri gerçekleştirebilen Kuri sizi istediğiniz saatte uyandırabilir, evin bir üyesine sevdiği bir şarkıyı çalabilir ya da çocuklarınıza hikaye okuyabilir. Bunun yanı sıra sizin sesinizi kullanarak köpeğinize yaramazlık yapmamasını bile söyleyebilir! Siz yokken eviniz gerçekten ona emanet olacak ve Kuri duygularınıza tercüman olacak.