Nike da Metaverse Dünyasına Giriş Yaptı: Nikeland

Dünyaca ünlü spor giyim markalarından birisi olan Nike, son dönemlerde sanal evrene de adım attı. Spor giyim ve aksesuar ürünleri ile adından söz ettiren Amerika merkezli bu firma, RTFKT Studios adlı bir şirketi satın aldı.

Sanal evren için ayakkabılar üreten bu şirket, Nike ile aynı çatı altında birleşti. Böylece Nike firması, sanal aleme adım atarak geleceğe yatırım yapmış oldu.

Gelecek dönemde kullanımı yaygınlaşacak olan Metaverse evrenine de böylelikle giriş yaptı. Nike’ın bu şirketi ne kadara satın aldığı tam olarak bilinmiyor. Bu satışın resmi fiyatı açıklanmasa da şirketin değerinin 33,3 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Nikeland Nedir?

Nike markası ile Roblox oyun şirketinin güçlerini birleştirmesinden doğan Nikeland, geleceğin önemli sanal platformlarından biridir. Oyun tutkunlarına sanal evren içinde pek çok farklı kategoride mini oyunlar sunmayı planlayan Nike, bu düşüncesini Nikeland ile hayata geçirdi. Platform içerisinde oyuncular, yerden yüksek ve yakar top gibi pek çok oyunu oynayabilirler.

Böylece hem keyifli vakit geçirirler hem de sanal dünyaya adım atmış olurlar. Oyun sırasında elde edilen ödüller, oyunculara Nike ürünlerinin kapılarını açıyor. Böylece oyuncular dilediği Nike ürününü giyerek kazanmanın keyfini çıkarır.

Nikeland’in Özellikleri Neler?

Spor giyim markası Nike ile oyun şirketi Roblox’un birleşmesi sonucu ortaya çıkan Nikeland, kullanıcılara büyük avantaj sağlıyor. Nikeland, dijital oyun mecralarından çok farklı bir platform olma özelliğini taşır. İki şirketin ortaklığı ile kurulan Nikeland, aslında Metaverse’lere giriş kapısıdır. Metaverse’lerin kapısını aralayan Nikeland’ın özellikleri şu şekilde sıralanır;

  • Gerçek hayattaki hareketler oyunu entegre olur.
  • Platform sayesinde kullanıcılar, avatarlarını Nike giysi ve ayakkabıları ile donatılabilir.
  • Gelecek dönemde spor müsabakalarının da sanal dünyaya entegre edilerek farklı bir yapıya kavuşturulması planlanıyor.