Şirket Kültürünü Geliştirmenin 4 Yolu

416

Bir işletme sahibi olarak günlerinizi yoğun bir şekilde çalışarak geçiriyorsunuz, müşteri potansiyelini artırmaya çalışıyorsunuz, satışları takip ediyorsunuz ve bir sonraki büyük hareketinizi planlıyorsunuz. Şirket kültürünü oturtmak gibi daha soyut isteklerinizi geliştirebilmek için daha fazla enerji harcayabilirsiniz. Ancak, işiniz ne olursa olsun, üst düzey çalışanların ilgisini çekmek ve korumanıza yardımcı olacak işyeri kültürü yaratmak öncelik olmalıdır.

Aerospike Inc’in yönetim kurulu üyesi olan Manish Goel, “Kültür, organizasyondaki her bireyin gücünü ve enerjisini ortaya çıkarıyor” dedi. “Stratejilerin geliştirilmesinde ne kadar çok çalışma yapıldığına bakılmaksızın, herkesin hissedebileceği bir ortamda çalışması gerekiyor.”dedi.

Uluslararası bir girişimci akraba danışma kurulu olan Alternatif Yönetim Kurulu (TAB) tarafından yürütülen yüzlerce işletme sahipinin yakın tarihli bir anketinde girişimcilerin yüzde 93’ü şirket kültürünü geliştirmenin üretkenliği ve yaratıcılığı artırdığına karar verdi.

Jodie Shaw, “Bir işveren çalışanlarının istek ve ihtiyaçlarını göz önüne alıp politikalarını ve etrafındaki işyeri ortamını yarattığında, insanlara açık bir mesaj gönderiyor: Bu mesaj şu şekildedir:” Size değer veriyoruz “dedi Jodie Shaw, baş pazarlama SEK subay. “Halkına değer verdiğinizde mutlu bir işyeri yaratılıyor, değerli ve güvenilir olduğunu düşünen çalışanlar daha sadık ve bu nedenle daha üretkenler.” Liderlerin şirket kültürü oluşturması ve geliştirmesi için dört basit yol;,

Hiyerarşiyi kaldırın; Liderlik kapalı kapılar ardında iken diğerleri bir küpte olduğunda “biz” ve “onlar” tuzağına düşmek kolaydır. Bu şekilde korkutma ortamı yaratıyor ve fikirlerin serbest dolaşımını engelliyor “dedi.

Güçlendirin ve güvenin; Goel, liderlere doğru kararları vermek için birlikte çalışanlara güç ve güven vermelerini tavsiye etti. Başkalarına güvenmenin ve onu güçlendirmenin faydaları, hataların yapılacağı korkusundan çok uzaktır. “Şirketin başarısının ayrılmaz bir parçası olduğunun tüm şirket için bilinmesi önemlidir” dedi. “Kontrol sonuçları, davranışlar değil.”

Esneklik; TAB araştırmasının bulgularından biri, iş kültürünü “güçlü” olarak nitelendiren iş liderlerinin esnek çalışma haftaları ve telekomünikasyon gibi daha esnek çalışma düzenlemeleri sunduklarıydı. Shaw, daha resmi veya kapsamlı esnekliğin mümkün olmadığı yerlerde bile işverenlerin iş hayatı dengesi sağlamak için anlamlı çaba gösterebileceklerini söyledi. Bu çabalar, çalışanların aile veya kişisel taahhütlerini yerine getirmek için erken ayrılmalarına ve daha sonra zamandan vazgeçmelerine izin verebilir; Giyinme günleri sunmak; Ya da çalışanlarını doğum günlerini ücretli izin almaya teşvik etmek.

Dinle; Şirket kültürünüz için yapabileceğiniz en önemli şey bir şirket anketi uygulayıp yaptırmadığınızı ya da yalnızca birine günlerinin nasıl gittiğini sormak olsun ve onun bir parçası olanları dinlemektir. Çalışanlarınızın şirket içinde statülerine bakılmaksızın erişebilecekleri kadar rahat hissetmeleri çok önemlidir.