Telegram Nedir, Nasıl Kullanılır?

115

Telegram, internet bağlantısı ile mesajlaşmayı sağlayan bir mobil uygulamadır. Mesajlaşma esnasında fotoğraf, video veya farklı türden belgeleri de karşı tarafa gönderme imkânı sunan Telegram, 200 bin kişiye kadar büyük grup ve kitlelere yayın yapmak için kanal açma olanaklarına da sahiptir. Telegram üzerinden bir kişi ile mesajlaşmak için o kişinin de Telegram uygulamasını kullanıyor olması gerekir.

Telegram Nedir?

2013 yılında kullanılmaya başlanan Telegram uygulaması, Rus bir programcı tarafından geliştirilmiştir. Çevrimiçi mesajlaşma uygulaması olarak Telegram; tablet, bilgisayar ve telefonlarda ücretsiz bir şekilde kullanılabilir. Güvenlik konusunda benzerlerinden daha gelişmiş özelliklere sahip olduğu düşünülen Telegram uygulamasında mesajların gizliliği ön plandadır.

Telegram uygulaması mesaj ve mail sistemini birlikte kullanmak gibidir. Yüksek boyutlu belgeleri kolayca gönderirken, çevrimiçi mesajlaşma sistemini de aktif olarak kullanır. Milyonlarca kullanıcısı bulunan Telegram, kişilerinizle ve yer aldığınız gruplardaki pek çok insanla iletişim kurmanızı sağlar. Sesli ve görüntülü arama imkanlarının yanında son derece hızlı ve basit bir kullanımla pek çok işlevi birlikte yürüten Telegram, anlık mesajlaşma uygulamaları arasında oldukça popüler bir yere sahiptir.

Telegram Nasıl Kullanılır?

Telegram kullanmak için yapılacak işlemler oldukça basittir. Telegram telefon, tablet ve bilgisayarlarda aynı anda kullanılabilen bir uygulamadır. Telegram kullanmak için önce cihazınıza App Store veya Google Play üzerinden Telegram uygulamasını indirmeniz gerekir.

Uygulamayı indirdikten sonra cep telefon numaranızı girip, telefonunuza gelen onay kodunu da ekranda istenen alana yazmalısınız. Ardından adınız ve soyadınızı gereken yerlere girerek, isteğe bağlı olarak bir profil resmi ekleyebilirsiniz. Artık Telegram’da bulunan menü üzerinden kişileriniz ile mesajlaşabilir, gruplara katılabilir ve kendi grubunuzu ya da kanalınızı oluşturabilirsiniz.

Telegram’ın Avantajları Nelerdir?

Telegram’ın diğer online mesajlaşma uygulamalarından farklı olarak birçok avantajı bulunmaktadır. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Telegram, gizlilik konusunda oldukça güvenilir bir uygulamadır. Mesajlara Telegram dahil kimse ulaşamaz.
  • Telegram’da büyük gruplar oluşturulabilir. Bu konuda 200 bin kişi gibi oldukça yüksek sayılara ulaşmak mümkündür.
  • Uygulama üzerinden farklı formatlardaki yüksek boyutlu dosyaları gönderebilirsiniz.
  • Telegram ile görüntülü ve sesli görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz.
  • Telegram uygulamasının bulut tabanlı sistemi sayesinde cihazların eşleşmesi oldukça hızlı gerçekleşir.
  • Telegram’da ekran görüntüsü alındığında, uygulama bunu karşı tarafa bildirim olarak gönderir.
  • Telegram üzerinden gelen fotoğraf, video ve belgelerinizi dilerseniz Telegram’ın bulut platformunda saklama imkanına sahip olabilirsiniz.

Telegram uygulaması bu özellikleri ile kullanışlı ve hızlı iletişim için elverişlidir.

Telegram’ın avantajlarından en önemlisi ise gizli sohbetlerin ve bulut mesajlarının uçtan uca şifreleme yöntemiyle saklanmasıdır. Güvenlik konusunda oldukça iddialı olan uygulamada fotoğraf, video ve belgelerinde dahil olduğu tüm veriler şifreli bir şekilde Telegram sunucularında depolanmaktadır. Bu sayede herhangi bir üçüncü kişi hiçbir kullanıcının verisine erişememektedir.

Diğer Uygulamalardan Farkı Nedir?

Ücretsiz ve kolay şekilde kullanılabilen Telegram uygulaması, bulut tabanlı yapısı ile diğer uygulamalardan ayrılır. Cihazlar arasında hızlı eşleşmeler sağlar ve bilgisayar, tablet ve telefon gibi cihazlarda aynı anda kullanılabilir.

Telegram, diğerlerinden farklı olarak 2 GB’a kadar yüksek boyutlu dosya gönderimine izin verir. Gönderilen dosyaları cihazda bulundurmak istemeyenler için bulut saklama alanı mevcuttur.

Telegram’ı diğer online mesajlaşma uygulamalarından ayıran bir diğer özellik ise gizliliktir. Mesajlar, Telegram tarafından dahi görülemez. Reklam ve abonelik ücreti yoktur. Ayrıca Telegram’da büyük kitlelere ulaşmak ve yayın yapmak için kanal açma imkânınız bulunmaktadır.

Son olarak Telegram’ın diğer uygulamalardan farkı, ekran görüntüsü alındığında karşı tarafa bildirim gitmesidir. Bu özellik benzer uygulamalarda yoktur.