Youtube Shorts’lar Akıllı TV’lere Geliyor!

Milyonlarca kullanıcısı bulunan Youtube, her geçen gün farklı özellikleri kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor. Bunlardan bir tanesi de Youtube Shorts videolarının Akıllı TV’lerde de izlenmesini sağlayan yeni bir güncelleştirme.

Youtube’un yeni güncelleştirmesi, shorts videolarının akıllı TV’ler üzerinden de izlenebilmesini olanaklı hale getiriyor. Dikey boyutlandırması nedeniyle akıllı TV’lere uygun olmayan shorts’larla ilgili bu özellik, şimdiden pek çok kullanıcının ilgisini çekmiş durumda.

Peki Youtube Shorts özelliği nedir, nasıl kullanılır, yeni güncelleştirmeye dair bilinmesi gerekenler neler?

Bölünmüş Ekran Modu ve Shorts Desteği

Mozaik Modu üzerinde çalışan ve kullanıcıların ekranı dörde bölerek kullanmasını olanaklı hale getiren Youtube, kullanıcılarına shorts desteği de sunacak. Normalde Youtube’daki videolar tek bir ekran üzerinde izlenebiliyor. Fakat mozaik modu olarak bilinen yeni özellik, ekranın dörde bölünmesini ve aynı anda farklı videoların izlenmesini mümkün kılıyor.

Mozaik moduna dair detaylar halihazırda sınırlı. Birçok kullanıcı, aynı anda video izleme sırasında ses kontrolünün nasıl sağlanacağını merak ediyor. Bununla birlikte kullanıcıların ilgilendikleri konulardan bir diğeri de Youtube shorts desteği.

Youtube’dan Akıllı TV’ler için Shorts Desteği

Shorts videoları dikey bir şekilde boyutlandırıldığı için akıllı TV’lere uygun değil. Bunun yanı sıra geçtiğimiz günlerde Google’ın iş ortaklarını Youtube uygulamalarındaki güncellemelerle ilgili bilgilendirmesi, güncellemelerin detayları hakkında birçok hususun merak edilmesine neden oldu.

Yapılacak olan yenilikle birlikte akıllı TV’lerde de shorts videoları oynatılabilecek. Videoların sağ tarafında videolarla ilgili bilgiler yer alacak. Bunun yanı sıra kontrol araçları da yine ekranın sağ bölümünde yer alacak.

Youtube Shorts desteği, şimdiden en çok araştırılan Youtube güncellemeleri arasında yer alıyor. İlerleyen zamanlarda ise Google tarafından yapılan güncelleştirme için gerekli açıklamaların yapılacağı tahmin ediliyor.