Akıllı Market Teknolojisi: Amazon Go

2018 yılında bir ilke imza atan Amazon, yapay zekâ çılgınlığına karşı kayıtsız kalamadı. Akıllı market teknolojisi ile müşterilerinin karşına çıkan e-ticaret devi, Amazon Go ile geleceğe yönelik bir çılgınlığın parçası oldu.

Amazon Go ilk olarak Seattle’da kullanıcılarla buluştu. Yapay zekâ çalışmalarına katılan Amazon markası, kamera ve algılayıcıların yardımı ile müşterilerine hizmet verdiği bir market ile görenleri oldukça şaşırttı. Aklınıza gelebilecek tüm marketlerden farklı bir işleyiş ve hizmet tarzını benimseyen Amazon Go, sizlere yapay zekâ teknolojisi ile hizmet veren bir market açma hayalini de o yıllarda gerçekleştirdi.

Amazon Go açılışının hemen ardından yoğun bir ilgi ile karşılaştı. Markette kasiyer ya da herhangi başka bir çalışanın olmaması da oldukça dikkat çekici. Teknolojinin gelişmesi ile alışveriş için de yeni bir devrim başladı. Mekânsız ve zamansız alışverişin en büyük çıkış noktası olan zaman kavramı değerini her geçen gün artırıyor.

Zaman kaybı yaşamamak adına internet üzerinden alışveriş yapanların sayısı her geçen gün artıyor. Dolayısı ile bu konuda da şirketler teknolojik yenilikleri kucaklamaya hazır. Amazon Go da bu yeniliklerden birsi.

Amazon Go Nedir?

Yapay zekâ teknolojisini marketlerde kullanma yoluna giden şirket, Amazon Go ile oldukça dikkat çekici bir konsept yakaladı. Kasiyer olmadan ve herhangi bir market personeli olmadan insanlar alışverişlerini, ödemelerini gerçekleştirip o marketten ayrılabiliyorlar.

Mağazaya ilk girdiğiniz andan itibaren raflarda bulunan tarama robotları, sizin market dışından olan yabancı bir eylem gerçekleştirdiğinizi anlıyor. Bu sayede de tüm alışverişiniz boyunca yaptığınız her hareket, aldığınız her ürün ve surat ifadeniz kaydediliyor.

Yapay zekâ teknolojisinin en iyi kullanım örneklerinden birisi olan Amazon Go müşterilerine farklı bir deneyim kazandırıyor. Alışveriş dünyasını farklı bir noktaya taşıyacağa benzeyen bu sistem sayesinde insan çalışanlara da gerek kalmıyor. Ancak yapay zekânın gelişimi herkes açısından sevindirici değil.

İş yükünü insanoğlunun elinden alan yapay zekâ robotları, kameraları ve diğer akıllı ürünler, insanların iş kaygısı yaşamasına ve gelecek ile alakalı olarak kaygılanmalarına da sebebiyet veriyor. Akıllı market teknolojisi de tam olarak bu kaygıyı destekleyecek nitelikte bir mükemmeliyetle insanların karşısına çıkıyor. Akıllı market teknolojisinin çalışma prensibi ise oldukça teknik.

Akıllı Market Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Akıllı market teknolojisi ile çalışan Amazon Go akıllı kamera ve hassas tarama sistemleri sayesinde çalışıyor. Marketin bu hizmetinden faydalanabilmeniz için telefonunuza şirketin uygulamasını indirmeniz gerekiyor.

Amazon Go uygulamasını indirdikten sonra; uygulama içinde sizlere bir barkod tanımlanacaktır. Sizin için oluşturulan bu barkod sayesinde bu akıllı marketten alışveriş yapabiliyorsunuz. Marketin girişinde turnikeler bulunuyor. Bu turnikelerden geçerken uygulamada bulunan barkodu okutmanız gerekiyor. Market, içeriye giren müşterinin kim olduğunu verilerine işliyor.

Amazon Go Hangi Ülkelerde Var?

Kasiyersiz alışveriş deneyimi kazandıran Amazon Go test çalışmalarını hızla gerçekleştiriyor. ABD’ de 10 farklı noktada kendisini gösteren şirket, Londra’da da meraklıları ile buluşmaya hazırlanıyor. Londra’nın hemen arkasından da San Jose ve Los Angeles için de çalışmalarını başlatan firma dünya genelinde yayılmaya edecek gibi görünüyor.

Akıllı market teknolojisinin Türkiye pazarında da harekete geçip geçmeyeceği ise merak konusu. Şirket Türkiye’yi gelecek dönemde yatırım merkezleri listesine ekledi.

Amazon Go Türkiye’ye Gelecek Mi?

E-ticaret devi olan Amazon, Türkiye’de yatırım yapmaya devam ediyor. Sanal alışverişin lider ismi olan şirket, yatırımın ilk adımlarını atıyor. Şirketin operasyon merkezinin Gebze olmasına karar verildi. Gıda sektörü içerisinde de artık Türkiye’de pazarda payı bulunsun isteyen Amazon, gelecekte de Amazon Go teknolojisi ile Türkiye’de boy gösterebilir.