Çip Krizi Apple’ı da Vurdu

Teknolojinin hızla gelişmesi nedeniyle günümüzde neredeyse her sektör, üretim modellemelerini teknoloji ile entegre etme zorunluluğuna gitti. Bu entegrasyonun en önemli unsurlarından birisi de çip kullanımı. Fakat koronavirüs, özellikle çip üretimi yapan firmaları üretim aşamasında sekteye uğrattı. Bu da haliyle birçok firmanın mağdur olmasına sebep oldu.

Global düzeyde yaşanan çip krizi Apple’ı da vurdu. Telefondan tablete, bilgisayardan diğer aksesuarlara hemen hemen tüm ürünlerinde çip kullanan Apple firması, bu donanımı üreten şirketlerde yaşanan aksaklıklardan fazlasıyla etkilendi. Ayrıca bu olumsuz etkilerden Apple kullanıcıları da nasibini aldı.

Çip Krizi Nedir?

Teknolojinin kullanıldığı her sektörde aksaklıklar yaşanması, bireylerin çip krizi nedir sorusunu sık sormasına neden oldu. Özellikle bu sorunun global düzeyde görülmesi, krizin her geçen gün büyümesi ve piyasaya olumsuz yönde yansıması, insanların gündemine oturdu.

Çip, teknolojik ürünlerin ana donanımsal parçalarından biridir. Bu cihazlar olmadığı taktirde neredeyse işleyiş durmaktadır. Çip üreticilerinin yaşadığı sorunlar nedeniyle küresel çapta bir arz sorunu ortaya çıktı. Bu arz sorunun yaşandığı sektörel kolları şu şekilde listelemek mümkün;

  • Otomotiv Sektörü
  • Savunma Sanayii
  • Akıllı Telefon, Tablet, Bilgisayar ve Laptop Üretimi
  • Teknolojik Ev Aletleri Üretimi

Ayrıca teknolojik alt yapıya sahip üretim alanına sahip tüm firmalar bu krizden payını aldı. Çip üreticilerinin arzı karşılayamaması nedeniyle birçok global düzeydeki firma üretim faaliyetlerini belirli süreyle askıya aldı.

Çip Krizi Apple’ı Nasıl Etkiledi?

Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar üretiminde dünya genelinde büyük bir satış payına sahip olan Apple, küresel düzeyde yaşanan çip krizi nedeniyle büyük ölçekte sorunlar yaşıyor. Büyük kullanıcı kitlesine sahip olan bu firmanın kullanıcıları da haliyle çip krizi Apple’ı nasıl etkiledi sorusunun yanıtını arıyor.

Küresel çapta yaşanan çip tedarik sorunu sebebiyle Apple firması yıl içerisinde belirlenen hedeften 10 milyon adet daha az telefon üreteceğini açıkladı. Amerikan borsasında yüksek hisselere sahip olan Apple, bu açıklamasından dolayı büyük oranda hisse düşüşü yaşadı. Bu oran %1’lik bir kısmı temsil ediyor.

Koronavirüs sebebiyle küresel çapta yaşanan çip krizi, yakın vadede sürecek gibi görünüyor. Yarı iletken ve tam iletken çiplerin en büyük üreticilerinden birisi olan Broadcom firması, bu yönde açıklamalarda bulunarak üretici firmaların bu hususu göz önünde bulundurup satış stratejilerini belirlemeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Apple’ın Satışları Nasıl Etkilendi?

Apple firması bu yıl için iPhone üretim hacmini 90 milyon olarak açıklamış, planlamalarını bu doğrultuda belirlemişti. Fakat global düzeyde patlak veren çip krizi sebebiyle bu planlamalarını revize etmek durumunda kaldı. Apple bu seneki iPhone üretiminde beklenenin oldukça altında kalacak.

Geçtiğimiz yıl yarı iletken çip üretiminin lider firmaları olan Broadcom ve Texas’ın tedarik konusunda sorun yaşanacağını açıklaması birçok firmayı olumsuz yönde etkilendi. En çok etkilenen firmalar arasında yer alan Apple, senelik iPhone üretiminde 10 milyon adet azaltmaya gidildiğini açıkladı. Bu da yaklaşık %11’lik bir üretim gerilemesi anlamına geliyor.

Üretimde yaşanan bu gerileme, piyasa hacminin daralması beraberinde farklı sorunlara yol açtı. Artan iPhone fiyatları bu sorunların başında geliyor. Bilindiği üzere Apple ürünlerine karşı dünya genelinde devamlı olarak arz artmakta. Fakat bu arz talep orantısı doğru karşılanmadığı taktirde her üründe görüleceği üzere Apple ürünlerinde de fiyatların yükselmesine sebep oluyor.

Çip krizinin şu an için ne kadar süreceği kesin olarak öngörülemese de uzmanların yaptığı açıklamalar doğrultusunda yakın vadede bu sorunun devam edeceğini söyleyebiliriz.

Apple Noelde Çalınacak Ücretsiz Şarkılar Sunuyor

Apple Müşteri Hizmetlerine Nasıl Ulaşılır?

Öğrenci İndirimi ile Apple’da Alışveriş Yapın

Türkiye’de Apple Mağazası Var Mı?

Yeni Apple Macbook Pro Özellikleri

Apple’ın Yeni Ürünleri

Türkiye’de Samsung Mağazası Var mı?

Cep Telefonundan Konuşma Kaydı Nasıl Alınır?