Küreselleşmek İster Misin? Nasıl Yapılır?

Şirketler yeni bir ülkeye girerken, hangi stratejileri kullanması gerektiğini dikkatlice düşünmelidir. Böyle bir yaklaşım, şirketin bir ülkede bir dayanak noktası kazanmasıyla başlayan ve o zaman bölgedeki güçlerini bir bütün olarak bölgeye yaymak için kullanan bölgesel bir stratejidir. Ancak bu stratejiyi kullanmak ne zaman uygundur? Toyah Miller, yaklaşık 700 Japon çok uluslu şirketi inceledi ve bölgesel bir stratejinin peşinde sık sık “bölgesel kurumsal karmaşıklık” dediği yere bağlı olduğunu keşfetti.

Bölgesel kurumsal karmaşıklık, bölgedeki ülke sayısı ve çeşitliliktir “diyen Miller;” Sadece demografik çeşitlilik değil, kültürel ve kurumsal çeşitlilik yönleri; Bu nedenle bölgedeki ekonomik çevre, politik ortam ve düzenleyici çevreyi de dahil ediyoruz. ”

Bulgularına göre, bölgesel bir strateji, bir bölgedeki kurumsal çeşitlilik ne homojen ne de aşırı derecede çeşitlilik gösterdiğinde, genişleyen şirketlere fayda sağlıyor. Bunun yerine, şirketler mutlu bir ortam olduğunda en çok bölgesel bir stratejiden yararlanırlar; Şirketler menşe ülkelerinden öğrendikleri dersleri yeni bir bölgeye uyguladıklarında, onları buna göre uyarlayıp bütün bölge boyunca genişletir.

Şirketler, hali hazırda faaliyette bulundukları ülkeler ile gittikleri ülkeler arasında bir miktar fark olmasını istiyorlar. Ancak beceri setleri ve yetenekleri diğer ülkelerde değiştirilemeyecek kadar fazla çeşitlilik istemiyorlar .

Orta düzeyde bir çeşitlilik seviyesinin yanı sıra, bireysel ülkeler sayısı da büyük bir faktördür. Doğal olarak, bölgesel bir yaklaşım, birkaç ülkenin dahil edilmesini ister; ancak çok fazla varsa, bu şirketler çeşitli düzenleyici kodlarda gezinmek zorlaşabilir ve fazla yüklenebilir. Yine şirketlerin çoğu mutlu bir ortamdan yararlanmaktadır.

Miller; bir şirketin hangi stratejiyi takip etmeyi seçtiğini, bir şirketin taşınmayı düşündüğü bölgenin yanı sıra şirketin tecrübesi, bilgisi ve mevcut operasyonları kapsamlı bir şekilde inceleyerek belirlenmesi gerektiğini belirtti. Bu faktörlerin her birinin yanı sıra küresel ekonomik değerlendirmeler ve siyasi iklimler konusunda dikkatli bir çalışma, hangi stratejiyi izleyeceğinizin seçiminde anahtardır. Bir şirketin hangi stratejiyi benimsediği başarılı bir uluslararası genişleme ile feci bir yanlış adım arasındaki farkı sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir: Küreselleşmek: Uluslararası Açıdan Sakıncalı Değildir