Wisk Aero Uçan Taksisini Tanıttı!

Wisk Aero, ulaşım ağını tamamen değiştirecek uçan taksisini tanıttı. Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Boeing ve Google’ın ortaklarından Larry Page tarafından finanse edilen Wisk Aero uçan taksi projesi, geçen yılın ilk ayında 450 milyon dolarlık yatırım alarak da dikkatleri üzerine toplamıştı.

Son edinilen bilgiye göre Wisk Aero uçan taksi projesinin FAA (ABD Federal Havacılık İdaresi) tarafından lisanslandırılacağı konuşuluyor. 12 motoruyla oldukça iddialı bir sürüş deneyimi vadeden Wisk Aero, oto pilot tarafından kontrol edilecek ve enerjiyi elektrikten alacak.

140 Km Hıza Ulaşabiliyor

12 adet dikey elektrikli motora sahip olan uçan taksi Wisk Aero, 140 km hız ulaşabiliyor. Dört koltuklu olarak tasarlanan araç, şehir yaşamı için uygun bir yapıya sahip. İlk olarak 2019 yılında projelendirilen Wisk Aero uçan taksi, 3 yıl gibi kısa bir süre içerisinde gündelik yaşama adapte olabilecek araç üretimi gerçekleştirme noktasına ulaştı.

Yapılan tahminlere göre uçan taksi ve araba piyasasının 2035 yılı itibariyle oldukça büyük bir hacme sahip olması bekleniyor. Söz konusu tahminlere göre 2035 yılı itibariyle uçan araba sektörü 150 milyar dolarlık dev bir hacme sahip olacak. Hava arabası sektöründe ilk insansız otonom sürüşlü elektrikli araç olan Lilium 2017 yılında yapılan testten başarıyla geçmişti.

5 Yıl İçerisinde Global Ölçekte Faaliyet Gösterecek

Wisk Aero uçan taksi projesinin kısa bir süre içerisinde dünya geneline yayılması bekleniyor. Projenin üstlenicisi rolünde olan firmalar, 5 yıl gibi kısa bir süre içerisinde global ölçekte 20 farklı ülkenin taşımacılık pazarına girmeyi hedefliyor. Öte yandan bu 5 yıllık süre içerisinde Wisk Aero uçan taksi için öngörülen uçuş sayısı ise yaklaşık olarak 14 milyon. Uçan taksinin 5 yıl içerisinde tam 14 milyon sefer yapması bekleniyor.