Dünyanın En Büyük Rüzgâr Türbini İngiltere’de

107 metre kanadı ile dünyanın en büyük rüzgâr türbini mühendislerden onay alarak İngiltere’de kuruldu. Toplam 195 metre uzunluğundaki ihtişamlı türbin, İngiltere denizlerinde yer alan Burbo Bank Offshore Wind Farm’a kuruldu. LM Wind Power, test süreci iki yıl süren türbinin kanadını tamamlayarak, sertifikasını aldı. TÜV Nord tarafından sertifika alması onaylanan 107 metre boyundaki kanadın testleri, Amerika’daki Rüzgâr Teknolojisi Test Merkezi ve İngiltere’de bulunan ORE Catapult tesislerinde gerçekleştirildi.

Testleri laboratuvar koşullarında gerçekleştirilen kanatların önceki testlere oranla %50 daha ağır bir yükle denendiği ve bu yükü taşıyabildiği tespit edildi. Test sürecinin, Covid salgını nedeniyle seyahat kısıtlamaları ve çeşitli zorluklar olsa da sanal ortamda gerçekleştirilen rehberlik hizmetleri ile tamamlanması sağlandı.

Rüzgâr Türbini Ne Zaman Kuruldu?

Dünyanın en büyük rüzgar türbini 2016 yılında Rotterdam / İngiltere’de kuruldu. Büyük bir projenin ilk basamağı olarak görülen dünyanın en büyük ve en güçlü deniz rüzgar türbini olan GE’nin Haliade-X rotorunu oluşturuyor. Ayrıca GE, dünyanın en büyük rüzgar türbini kanatlarının tasarımını ve üretimini yapan LM Wind Power’ı 2017 yılında satın alarak bünyesine kattı.

Rüzgar enerjisini kullanan ülkeler arasında Türkiye de, ilk 10 sırada yer alıyor. Giderek daha fazla bölgeye kurulan rüzgar türbinleri ile istenilen seviyede temiz enerji elde etmek için zamana ihtiyaç duyuluyor.

Türkiye’de ilk rüzgar türbinleri 1986 yılında İzmir Çeşme’de kuruldu. Türkiye’nin her bölgesi rüzgar enerjisi bakımından avantajlı olmasa da Marmara ve Ege Bölgelerinin bu açıdan yüksek potansiyele sahip olduğu düşünülüyor. Türkiye’nin 50 metre yükseklikte 7,5 m/s üzeri rüzgar kapasitesine sahip alanlarında 5MW gücünde rüzgar türbini kurulabileceği kabul edilmiştir. Türkiye’nin 48.000 MW rüzgar enerjisi potansiyeline sahip olduğu düşünülmekte ve bu hedef doğrultusunda çalışmalar hızlandırılmaktadır.

Rüzgar türbinlerinin kurulabilmesi için geniş bir alana ihtiyaç duyuluyor. Ortalama bir rüzgar türbininin ömrü 20 yıl olmakla birlikte, bulunduğu bölgeye ve hava şartlarına göre 25-30 yıla kadar çıkabiliyor. Türkiye’de toplamda 171 rüzgar türbini faaliyet gösteriyor. Bunların çoğu Balıkesir ve İzmir çevrelerinde yer alıyor. Pek çok açıdan olumlu etkiler yaratacak olan rüzgar türbinleri hem dünyada hem de Türkiye’de geliştirilmeye çalışılan sistemler arasında yer alıyor.

Dünya’nın En Büyük Rüzgâr Türbinini Kim Kurdu?

Danimarka merkezli enerji firması olan DONG Energy, dünyanın en büyük rüzgar türbininin kurulumunu gerçekleştirdi. Boyutları ile dünyada ilk olan bu rüzgar türbininden aynı rüzgar çiftliğine 32 adet kurulması planlanmıştır. Böylece proje sonunda 258 MW güce ulaşması ve Birleşik Krallıkta yer alan 230.000 eve temiz enerji sağlanması amaçlanmıştır.

Daha temiz bir hava için rüzgar enerjisi büyük önem taşımaktadır. Rüzgarı daha verimli kullanabilmek için çok sayıda ve güçlü türbinlere ihtiyaç vardır. Giderek gelişen bu sektörde iddialı yapıtlar ortaya çıkmasıyla, gelecek açısından daha yeşil bir dünya ve daha temiz hava hedefleniyor.

Rüzgâr Türbininin Özellikleri Nelerdir?

Rekorlara imza atan dev deniz rüzgar türbini olan Haliade-X’in özellikleri şu şekildedir;

  • İngiltere’nin rüzgar çiftliğinde bulunuyor.
  • 107 metre kanat uzunluğu ile bir futbol sahasından daha uzun özelliğe sahip.
  • Boyu toplam 195 metre uzunluğundadır.
  • Açık denizlerde 20 yıldan fazla kalabilen dayanıklı malzemeden üretilmiştir.
  • 2021’de seri üretime başlanması planlanan rüzgar türbini test aşamasını tamamladı.
  • 8MW gücündeki türbin, bir önceki rekoru 22 metre farkla geride bıraktı.
  • 32 adet türbin daha yapılarak toplam 258 MW’lik bir güce ulaşılması hedeflenmiştir.