OpenSea Nedir?

Bilindiği üzere NFT kavramı, son zamanlarda oldukça sık kullanılmaktadır. Öyle ki bu kavrama yabancı olan birinin bile kulağına birkaç defa gitmiştir. NFT’lerin popüler olması ile birlikte birçok kişi, daha kolay satın alım yapmak için platform aramaya başlamış ve bunun üzerine de ilk NFT platformu OpenSea piyasaya sunulmuştur.

NFT çılgınlığının hız kesmeden popülerleştiği bu son dönemlerde OpenSea, adını sıkça duyuran en iyi NFT platformlarından biri olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. OpenSea sayesinde kullanıcılar, hiç zorlanmadan istedikleri gibi NFT alabiliyor ve aynı zamanda takas edebiliyor. 2018 yılında Devin Finzer ve Alex Atallah gibi sektörün öncü isimleri tarafından kurulan bu platform, müzisyen ve ünlü fenomen isimler tarafından büyük ilgi gördü. Ünlü isimlerden gördüğü ilgiyi arkasına alan OpenSea, kısa sürede günümüzün en çok kullanılan NFT platformlarından biri olmayı başardı.

OpenSea gibi birçok NFT platformu, kısa süre önce piyasaya sunulmasına rağmen kısa süre içerisinde oldukça popüler hale gelmiştir. Bunun en büyük nedeni ise bir anda patlayan NFT’dir. NFT ünlü olmaya başladıktan sonra kullanıcılar, NFT’leri satın alıp takas yapabilecekleri bir platform aramaya başladı. Yani şu ana kadar piyasaya çıkan bütün NFT platformları bir ihtiyaçtan doğmuştur. OpenSea ise piyasaya sunulduğu günden beri en çok kullanılan NFT platformu olarak ün salmıştır.

OpenSea Nasıl Kullanılır?

OpenSea platformunda işlem yapmak aslında sanılanın aksine çok daha basittir. Bu platformdan bir NFT almak isteyen kullanıcı, işlem yapmak için MetaMask adlı cüzdanı kullanabilir. MetaMask ile OpenSea platformuna girildikten sonra ise oyun malzemeleri dahil birçok dijital varlığı satın alabilir ve diğer kullanıcılar ile takas edebilirsiniz.

Bunların dışında en yeni dijital cüzdanlardan olan MetaMask sayesinde OpenSea platformunu mobil cihazınızdan da ziyaret edebilmeniz mümkün. Bunun için sadece bir MetaMask hesabına sahip olmanız yeterli. Daha sonrasında MetaMask uygulamasını telefonunuza indirerek OpenSea hesabınıza bağlayabilir ve işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

OpenSea ile Koleksiyon Oluşturma

Her ne kadar OpenSea ile koleksiyon oluşturma ilk bakışta karmaşık görünse de zamanla işler çok daha kolay bir hal alıyor. İlk öncelikle OpenSea platformunda NFT oluşturmak için en popüler cüzdanlardan olan MetaMask’e ihtiyacınız olacak. MetaMask gibi cüzdanlar olmadan OpenSea üzerinde işlem yapılmamaktadır. Cüzdan hesabınızı OpenSea platformuna bağladıktan sonra yapmanız gereken ilk iş “profilim” sekmesine gidip “koleksiyonum” adlı kısma gelmek. Yeni bir koleksiyon oluşturmak için ”create” tuşuna basmanız yeterli.

Create kısmına tıkladıktan sonra logo, öne çıkan bir görsel ya da banner’dan oluşan yeni bir koleksiyon oluşturabilirsiniz. Tabii koleksiyon oluştururken link ve açıklama gibi doldurmanız gereken alanlar bulunuyor. Bu alanları doldurduktan sonra NFT’nizin satılması halinde ödemelerinizin gönderilmesi için cüzdan adresinizi de gerekli alana eklemelisiniz.

Cüzdan adresinizi de ekledikten sonra sıra, oluşturduğunuz NFT’lerin hangi para biriminden piyasaya sunulacağını seçmekte. Bunun için Ethereum ve Polygon’u tercih edebilirsiniz. Son olarak ise “Create” tuşuna tıkladıktan sonra koleksiyonunuz oluşturulmuş olacak. Artık siz de NFT oluşturabilirsiniz.

OpenSea ile NFT Oluşturma

Yeni başlayan kullanıcılara göre OpenSea ile NFT oluşturmak zordur fakat kullanıcılar, bir kez başladıktan sonra yavaş yavaş alışıyor ve NFT oluşturmak zamanla daha kolay oluyor. İşte NFT oluşturmak için izlemeniz gereken adımlar;

  • NFT oluşturmak için ilk olarak daha önceden oluşturduğunuz koleksiyona gidin ve ”add item” kısmına tıklayın,
  • Daha sonrasında resim, ses ya da 3D model gibi becerinize göre eserler yüklemelisiniz,
  • Eserinize ayrıntı da ekledikten sonra seviye seçeneklerini doldurmalısınız,
  • İstatistik ve ayrıntı da ekledikten sonra NFT’nin türünü seçmelisiniz. NFT türü, size göre hassas ya da müstehcen olabilir. Bunu oluşturma aşamasında belirtebileceğiniz alanda kolayca ayarlayabilirsiniz,
  • Son olarak ise NFT’nizin kaç kopyası olmasını isterseniz belirtin ve bir blockchain seçin. Create butonuna tıkladıktan sonra NFT’niz oluşturulacaktır.