İşyerinde Online Alışveriş, İşvereniniz Beğenmeyebilir

İş yerinizde online alışveriş yapmak isteyebilirsiniz, ancak işvereninizin sizi gözlemlediğini unutmayın. Çalışanların performansına zarar vermese bile bu durum işverenlerin üçte birinin umurunda. Mesele böylesine büyük bir sorun haline geldi: işverenlerin %11’i iş erinde alışveriş yapan çalışanlarının işlerini sonlandırdı.

Çevrimiçi alışverişte tasarruf sağlamak için, işverenlerin %54’ü çalışanların belirli web sitelerine girmesini engelliyor. Genel olarak, çalışanların %53’ü, geçen sene %3 artışla en azından bir miktar çalışma saati içerisinde alışverişte bulunduğunu kabul ediyor.

Pek çok çalışanın alışverişlerini mola saatlerine sınırlamadığı ortaya çıkıyor. %64’ü öğle yemeğinde alışveriş yaptıklarını, %43’ü denge aradıklarını, diğer görevler üzerinde sıkıldıklarını söyledi. Buna ek olarak, %35’i başka bir şey için online olarak arama yaptıktan sonra alışverişe başladı, %8’i bir konferans araması sırasında, %3’ü de bir kişi toplantısı sırasında alışveriş yaparak cesaretlerini ortaya koyuyor.

Bazı çalışanların iş yerindeki online alışverişle ilgili sorunları, işverenlerinin onu sınırlandıran herhangi bir kural olup olmadığını bilmediklerinin farkındadır. Çalışanların %55’inin IT güvenliği veya online  alışveriş politikaları hakkında şirket bilgisi veya eğitimi almadığını tespit edildi.

Robert Half Technology’nin kıdemli yönetici müdürü John Reed, “Çalışanlar farkında olmayan politikalara uymaz; bu nedenle teknoloji yöneticileri online alışveriş ve İnternet güvenlik politikalarını sürekli olarak pekiştirmelidirler” dedi.