Ofisinizde Rekabet Olmalı Mı?

Rekabet sağlıklı olabilir, çünkü insanları yaptıkları işlerinde mükemmelleştirmeye teşvik eder ve işinizi daha heyecan verici hale getirebilir. Fakat bazen rakipler elden kaçabilir ve ofiste kargaşa yaşatabilir.

Firestone, “Bu duygular sıklıkla bizim için kabul edilemez olduğunu düşündüğümüzden, kendimizi ve diğer insanlara zarar verebilecek şekillerde onları gizlemeye eğilimliyiz” dedi. Bu duyguları bastırdığımızda onları hafifletmeye ve bizi çeşitli olumsuz yollarla etkilemeye bırakıyoruz.

Rekabet Arttıkça

Çalışanların çoğunluğu, iş arkadaşları veya patronları ile olan rekabetin iş performansını zedelediğini ve aynı zamanda işyerinde rekabet yaşayanların aşırı stres yarattığını ve verimliliklerini düşürdüğünü söylüyor. Yapılan ankete katılanların sadece %6’sı, ofiste biriyle rekabet etmenin kendilerine en iyi işi yapmalarını sağladığını söylüyor. Bazı rakipler o kadar kötüye gidiyor ki çalışanlar başka yerlerde çalışmak istiyorlar. Araştırmaya göre, ankete katılanların yaklaşık %30’u ofis rakipleri yüzünden işten ayrılmayı düşünüyor.

Canlılar için bir kariyer tavsiye uzmanı Mary Ellen Slayter, şirketler, mevcut en iyi yeteneği almak için çok çalıştıklarından, benzer becerilere sahip ve motive olmuş bireylerin birlikte çalıştıklarında rekabetin gerçekleşmesi gerektiği belirtti. Bununla birlikte, neyin çalışanları motive ettiğini belirlemek ve daha sağlıklı rekabeti teşvik etmek, yöneticilerin aşırı rekabet gücüne sahip kişilerin olumsuz duygularını engellemelerine yardımcı olabilir.

Sağlıklı Bir Motivasyon Dozu

Çalışanlar arasında sağlıklı rekabeti teşvik etmenin yolları vardır. Monster, tarafından araştırılanların arasında çalışanlar, zorla çalışma, hedeflerine odaklanma, yöneticileriyle durum hakkında konuşma ve rekabeti göze alacak yeni beceriler öğrenme gibi strese neden olan bir işyeri rakibiyle uğraşmak için birkaç yoldan bahsetti.

“Araştırmalar, insanların, dış faktörlerle daha az motive olduklarını ve iç faktörlerden daha fazla motive olduklarını gösteriyor” Oyun aktarım şirketlerinden GamEffective’in kurucusu ve CEO’su Gal Rimon “Ayrıca, dışsal faktörler ani bir artış yaratabilir. Performans, ancak iç faktörlerin daha uzun vadeli bir davranış değişikliği yaratma olasılığı daha yüksektir.” diyor.

Sağlıklı rekabeti teşvik etmek için Rimon, çalışanlara kendileri için hedef koymalarını önerdi. İnsanlar performanslarını kendi düzeyindeki birinin “ölçüt” performansıyla karşılaştıracaktır. Bu, fitness izleyicilerinin insanları daha fazla hareket etmeye nasıl teşvik edebileceğine benzer.

“Eğer adımları sayarsanız, daha fazla yürüyeceksiniz” dedi Rimon. “Dolayısıyla, iş performansınız hakkında gerçek zamanlı geribildirim alırsanız, daha iyi bir şey yapacaksınız demektir. Aynı sürücü, yöneticilerin çalışanların gerçek zamanlı olarak izleyebileceklerine, kendilerine göre takip edebildikleri, içsel sürücüyü kanalize etmeleriyle belirlenebilir.”

“Gerginliği kontrol altında tutamıyorsanız, düşmanınızdan uzak durmanın yollarını bulun ve seçeneklerinizi keşfedin” dedi.