Mikroçip İmplantlar Hayatımızı Nasıl Etkileyecek

Minik ama tüm hayatımızı değiştirecek deri altına yerleştirilen mikroçipler İsveç’te kullanılmaya başlandı bile. Çipler cep telefonlarına erişimden, kilitli ev kapısını açmaya, alarmı kurmaya kadar rutin hayatımızda çok fazla noktada kullanılıyor.

İsveçli bilişimci  Martin Lewin eline yerleştirilmiş iki mikroçipi bilgisayara girmek, ofis alarmını kullanmak, Linkedin profiline girmek için kullanıyor. Aynı zamanda İsveç’te mikroçipler halihazırda trene binmek için kullanılabiliyor.

Şuan için temel işlevleri olan çiplerin gelecekte sağlık bilgilerini de depolayabilmesi için çalışmalar sürüyor. Örneğin, hastaneye bilinci kapalı gelen birinin tüm kimlik bilgileri ve hastalık geçmişinin bu çipin okutulması ile öğrenilebileceği söyleniyor.

Çiplerde dikkat çeken bir nokta ise tıbbi bir cihaz olarak görülmediği için normal bir insan tarafından da vücuda yerleştirilebiliyor, şimdilik denemelerde bu işlem doktorlar tarafından yapılıyor fakat normal şartlarda doktorlara gereklilik duyulmayacaktır.

Mikroçiplerde, yakın alan iletişimi ile Radyo Frekans Kimlik Tanımlama teknolojilerini kullanılıyor. Uygulanan sistem aslında şuan kullandığımız teknolojiye uzak değil. Cep telefonu simleri ve temassız kredi kartları ile aynı teknoloji uygulanıyor. Uzmanlar, bu cihazlardaki güvenlik sorunlarının mikroçiplerde de olabileceğine dikkat çekiyor. Gelecekte çiplerin kullanıcılarının sağlık verileri gibi bilgileri taşıması halinde güvenlik açığı riskinin daha da artabileceğine önemle dikkat çekiliyor. Bu güvenlik açığını kapatabilmek için yoğun çalışmalar yapılıyor.

Biohax International kurucusu Jowan Österlund ise teknolojinin cüzdan, anahtarlık gibi kaybolma riski olan bir çok eşyaya olan ihtiyacı ortadan kaldırdığını vurguluyor.

Çiplerle temassız ödeme, tam olarak nakit ya da kredi kartı yerine kullanılabilmesi Dünya üzerinde çığır açacak. Bu teknoloji sayesinde çiplerin insanlık tarafından kabulü daha kolay olacak gibi görünüyor.

Yakın gelecekte ne kadar popülerlik sağlayacağını, insanlar tarafından ne hızla kabul göreceğini hep beraber izleyeceğiz.