Bu Gözlükler İle Bambaşka Göreceksiniz!!

800

İnsanlar çoğu zaman benzer tondaki renkleri ayırt etmede sorun yaşıyor. Ancak yeni bir çift tetrakromatik gözlük ile renkleri rahatlıkla ayırt edebilirsiniz! Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bir takım araştırmacıların yarattığı gözlük ile artık renkleri daha rahat ayırt edip daha rahat kıyafet kombinleri bile yapabiliyor olacaksınız.

Bu gözlükler kullanıcının mevcut renk vizyonunu geliştiriyor ve renk gölgelerini, tonlarını ve ışıklarını daha rahat bir şekilde ayırt etme olanağı sağlıyor. Pratik ya da farkı alanlarda uygulamalara açıldığı zaman kamuflaj halde bulunan hedefleri bulma gibi farklı amaçlar için de kullanılabiliyor olacak.

Renkli görme insanlarda kısa, orta ya da uzun tiplerdeki konik hücrelerinin mavi, yeşil ya da kırmızı dalga boylarına tepki vermesiyle gerçekleşen bir eylemdir. Bu üç renk, insanlığın üç renkli vizyonunu normal bir hale getirmeyi de sağlıyor. Fizik uzmanı olan Mikhail Kats bir dersine girmeden önce hazırlık yaparken göz anatomisi üzerine bilgilerini tazelerken birden aklına gözü 4. bir konik hücre varmış gibi kandırabileceğinin ihtimali olup olmadığını düşünmüş; belki de insanlara tetrakromatik bir görme yetisi verebilirdi? Kats bu fikre bir şans verdi ve çalışmalarına başladı. Ekibiyle birlikte test ettiği yeni gözlükler ile fark apaçık ortada görülüyordu. Kats, New Scientist’e verdiği bir röportajında “farklı tondaki renklerin gözlüksüz aynı göründüğünü ancak gözlük ile tekrar baktığınızda bir anda iki farklı renge bakıyor olduğunuzu” anlattı.

Şimdi ise Kats ve beraberindeki ekip görünür görüntüde mevcut olan mavi tonundaki metamerleri ayırt etmek için birtakım filtreler üzerine çalışıyor. Biraz daha fazla çeşit sonrasında filtreler ile ayırt edilebilecek ve meyve ve sebzeleri herhangi değişimlerden korumak için de kullanılabilecek, böylece çürüyüp çürümedikleri ya da sağlıklı bir meyve ya da sebze olup olmadıkları anlaşılabilecek. Tetrakromatik gözlükler gibi öne çıkan teknolojiler sayesinde çevremizdeki detayları ve üstünde yaşadığımız dünyayı çok daha kaliteli bir şekilde ayırt edebiliyor olacağız.

Tetrakromatik gözlüklerden sonra sırada biyonik gözler de var. Bunun yanı sıra yeni kulaklıklar da gelecekteki insanlığa çok daha iyi duyma yetisi verecek. Bakalım daha neler olacak?